ARAMA

SATILIK YORKSHİRE TERRİER İLANLARI

Dişi ve Erkek, 2 Aylık

YORKSHİRE BEBEKLER

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür

Yorkshire Terrier

Görüşülür
/ 1

SATILIK Yorkshire Terrier

Fotoğraflar Yorkshire Terrier ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Yorkshire Terrier Irk Özellikleri

Yorkshire Terrier öğrenmeye açık yapıya sahip olan ve oldukça akıllı olan bir türdür. Kişisel alanlarına müdahale edilmesinden asla hoşlanmayan ve çocuklarla iyi geçinen Yorkshire terriyerleri ev içerisinde yaşayan diğer kedi ya da ev hayvanları ile oldukça iyi geçinebilirler. Büyük köpeklere karşı ise boylarına aldırış etmeden oldukça cesur davranabilirler.

Tarih sahnesinde ilk defa Birleşik Krallık döneminde görülen cinsin ataları tam olarak bilinmemekle birlikte atalarının arasında Skye terrier ve siyah-kahverengi oyuncak terrier olduğu farz edilmektedir. Sahiplerine son derece sadık ve bağlı olan cinsin oldukça başarılı bir bekçi köpeği olabileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Siyah ve ten renginde doğan tür daha sonra doğal tüy yapısına ulaşacaktır. Kafalarından başlayarak göğüs ve bacaklarına kadar uzanan ipeksi yumuşaklıkta düz ve uzun tüyleri ile çok güzel görüntüleri vardır. Özellikle apartman hayatında yaşamayı seven ve evlerde beslenip bakılan Yorkshire Terriyerlere ev içeresinde oldukça hareketli ve aktif olan köpeklerdir. Sahibine karşı çok sadık olan cinsin bakımını yaparken oldukça fazla enerji harcanması kaçınılmaz olmaktadır.

Yorkshire Terrier her ne kadar apartman hayatına uygun köpekler olsalar dahi bahçede koşup oynamaya ve uzun yürüyüşlere de ihtiyaçları olmaktadır. Sıcak ortamlarda yaşamayı seven terriyerlerinin soğuk havalarda üşüdükleri bilinmektedir. İç mekân köpekleri olarak bilinen cinsin yaşam ortamı sıcak olmalıdır. Yorkshire terrier soğuk havalarda yaşamaya uygun olmayan köpek cinsidir. Bu nedenle soğuk havalarda köpeğe uygun kıyafetler giydirilebilir. Üzerlerine giydirilen kıyafetler ve saç bölgelerindeki tüylere takılan tokalar ile sevgi ve heyecan dolu bu köpeklerle birlikte yaşamak insanları mutlu etmektedir.

Temel Özellikleri

Yorkshire Terrier ‘in belirgin özellikleri itibari ile tam bir şov köpeğidir demek doğru olacaktır. Uzun ve İpek yumuşaklığında olan tüyleri ile insanların sevgi ve ilgi odağı olmayı başaran Yorkshire terrier düzenleler köpek yarışmalarının vazgeçilmez üyeleri olarak ön sıralarda yer alırlar. Maceracı bir yapıya sahip ve enerji dolu olmaları temel özellikleri arasında bulunur. Kendilerini kocaman bir köpek zannetme gibi bir özellikleri vardır. Bu nedenle de kendilerinden büyük köpeklere havlayarak korkusuzca yanaşabilirler.

Temel özellikleri arasında sevgi ve ilgi görmek istemesi ve kızdırılmaya karşı ısırma huyları bulunan cinsin sevgi ve ilgi ile mutlu olduğunu unutmamak gerekir. Sahibine ve onunla ilgilenen kişilere karşı oldukça sıcak ve yakın olan sadık köpeğin diğer kişilere karşı mesafeli durmak gibi bir özelliği vardır. Yabancılara fazla yaklaşmaz ve kendisini sevdirmek istemez.

Görünüş ve Yapısı

Yorkshire Terrier ‘in görünüşü sırt çizgileri boyunca iki yana ayrılarak uzanan tüyleri ile oldukça şirindir. Boyut olarak küçük yapıda olan cinsin kulak yapıları dik ya da yarı dik olabilir. Sevimli yüzlerine uyum sağlayan ortalama büyüklükte siyah renkli burunları vardır. Yorkshire terrier köpeklerinin boyutları erkeklerde ve dişilerde 15 ile 17,5 cm, ağırlıkları ise erkeklerde ve dişilerde 3,2 kg olarak değişmemektedir.

Yaşam süreleri ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında olmaktadır. Terrier gurubunda yer alan cinsin diş yapıları oldukça düzgün, kuyrukları ise yarısı kesik şekildedir. Ülkemizde çok sevilen ve sahiplenilen köpek cinsi olan Yorkshire terrier cinsinin tercih edilmesindeki en büyük etken sevimli bakan anlam dolu gözlere sahip olmalarıdır. 

Kökeni

Yorkshire terrier cinsi köpekler Kuzey İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde üretilmiştir. Üretim kökeni İskoç göçmen fabrika işçilerinin İngiltere’ye gelirken beraberlerinde getirdikleri terriyerlere dayanmaktadır. Üretim amacı bölgede buluna fare ve diğer haşeratlardan kurtulmak için yakalamalarına yardımcı olacak köpek üretmek olmuştur. Sahip oldukları uzun ve mavi tüylerini Clydesdale ve Skype Terrier ’lerinden, tüy şekillerini de siyah ve ten terriyerlerinin melezlenmesinden aldıkları büyük ihtimal dahilindedir.

Yorkshire Terrier ’in kökeni 1865’lere dayanan köpeğin başarılı bir avcı olan Huddersfield tarafından birçok Yorkshire terrier yetiştirmesine dayandığı için günümüzde türün atası denilmektedir. 1872 yılında Amerika’ya getirilen ırkın 48.000 kayıt ile Amerika Kennel Kulübünün en fazla kayıt gören ikinci türü olmayı başarmış terrier cinsidir.

Irk Mizacı

Yorkshire Terrier ‘in mizacı olarak aşırı derecede ilgi ve sevilmek isteyen köpek cinsidir. Günümüze oldukça ilgi çeken ırklar arasında bulunan cins özellikle tüyleri ile ilgi görmektedir. Diğer insanlara ve hayvanlara karşı mesafeli olan ve fazla sosyal olmayan köpeğin gezip dolaşmaktan oldukça keyif aldığını söylemek doğru olacaktır.

Irkın soğuk havalara karşı dayanıklılığı bulunmaz bu nedenle soğuk hava ortamlarında bulundurmamak gerekir. Minicik yapısına karşı gözü pek ve korkusuz olarak bilinen Yorkshire terrier köpekleri kızdırılmayı sevmezler. Kızdıkları ya da korktuğu anda ısırabilme mizacına sahiptir.

Karakter Özellikleri

Yorkshire Terrier ‘in karakteri ailelerine bağlılıkları ile ön plana çıkmaktadır. Sahiplerine aşırı derecede düşkün olan ve ilgi görmekten hoşlanan özelliğe sahiptirler. Koşup oynamak ve gezmek en sevdikleri aktivitelerdir. İnatçı karakter özelliğine sahip olan cinsin eğitiminde zorluklarla karşılaşılabilir. Havlamayı oldukça seven ve çok fazla havlayabilen cinsin çalan kapı ziline bile havladığı bilinir. Havlama özelliği verilen doğru eğitimler ile giderilebilir. Ancak inatçı yapısı nedeni ile verilecek eğitimlerde bir süreç geçmesi gerekebilir.

 

Yorkshire Terrier Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Yorkshire Terrier ‘in bakımı yapılırken köpeğe sevgi dolu yaklaşarak ilgilenmek ve sıkı sık onunla oyun oynayarak vakit geçirmek gerekir.  Sevgiye aşırı düşkün oldan türün bakımında ona gösterilecek sevgi ve ilgi oldukça önemlidir.  Soğuk havalara karşı duyarlılıkları olan Yorkshire terrier cinsini besleyenlerin kış aylarında minik kıyafetler giydirmeleri doğru olacaktır. Köpeğin günlük bakımında tüylerinin taranması önemli olmaktadır.

Çok uzun tüylere sahip olan cinsin tüylerinin gözlerini kapamasını engellemek için bant kullanılabilir. Kulak çevresinden sarkarak uzanan tüylerinin düzenli ve itinalı bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Bakımı sırasında her gün tüylerinin taranması aynı zamanda dişlerinin rutin olarak temizlenmesi gerekir. Tüy taraması ve diş temizliği köpeğin bakımı sırasında düzenli olarak yapılması gerekenlerdir. 

Beslenmesi

Her köpeğe özgü olan beslenme şekilleri vardır. Bu nedenle sahip olunan köpeğin nasıl beslenmesi gerektiğini ve doğru beslenmenin ne şekilde yapılacağını konusunda veteriner hekimlere danışarak bilgi almak doğru olacaktır. Köpeğin ihtiyacı olan özelliğe sahip kuru mamalardan tercih ederek yanlış bir beslenme uygulaması yapmanın önüne geçilmiş olunacaktır. Köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken birçok husus olduğunun unutulmaması gerekir.

 Her köpeğin kendine özgü beslenme şekli bulunur ve köpeğin türüne göre belirlenen beslenmelerin doğru şekilde yapılması köpeğin ömrünü uzatarak daha sağlıklı yaşamasını sağlamaktadır. Yavru köpeklerin günde 1 kez beslenmesi kendisi için yeterli olmamakta ve günde en az 2 -3 kez beslenmeleri gerekmektedir. Köpekler 1 yaşına gelene kadar araştırıp belirlenen aralıklara günlük mama uygulaması yapılır. Köpekler 1 yaşını geçtikten sonra ise günde bir öğün kuru mama vermek yeterli olmaktadır. 

Yorkshire Terrier ‘in beslenmesi daima kaliteli ve mineral ve vitamin açısından zengin olan kuru mamalar ile yapılmalıdır. Yavru köpekler için seçilecek mamaların küçük ve tane tane olması tüketimlerini kolay yapmalarını sağlayacaktır. Gelişmiş bir sindirim sistemine sahip olma özelliğinin köpeklerde bulunduğunu unutmamak gerekir. Köpeği sahip olduğu türe göre doğru beslenme şeklini bularak onların daha sağlıklı ve uzun ömür geçirmelerini sağlamak sahiplerinin görevi olmalıdır.

Teacup Yorkshire Terrier

Teacup Yorkshire Terrier

Teacup Yorkshire terrier cinsi köpeklerin en dikkat çekici yapısı oldukça küçük oluşlarıdır ve bu küçüklük Teacup Yorkshire Terrier’lere de ayrı bir sevimlilik katmaktadır. Teacup Yorkshire Terrier’ler isminden de anlaşılacağı gibi bir çay kupasına sığabilecek boyutlardadır. Bu türün diğer Yorkshire Terrier’ler ile farkı yalnızca bu boyutudur. Bunun dışında özelliklerin pek çoğu tüm Yorkshire Terrier türleri ile aynıdır. Farklı Yorkshire Terrier çeşitleri mevcuttur. Teacup Yorkshire Terrier dışındaki türler ise şunlardır:

  • Mismarked Yorkshire Terrier,
  • Biewer Yorkshire Terrier.

Yorkie olarak da adlandırılan Yorkshire Terrier’lerin aralarındaki fark boyutlarıdır. Genellikle küçük yapıya sahip olan bu cinsin türleri arasında bazı boyut farklılıklar mevcuttur. Bu fiziksel özelliğin yanı sıra karakteristik davranışları genellikle birbirlerine çok benzerdir.

Teacup Yorkshire Terrier Kökeni

Köken olarak Teacup Yorkshire Terrier’ler isminden de anlaşılabileceği gibi İngiltere’nin Yorkshire şehrine aittir. Yorkshire Terrier’ler geçmişte bu bölgede bulunan fareleri yakalayabilmeleri adına kullanılmıştır. Ortaya çıkışları ise o dönemde İskoç fabrika işçilerinin İngiltere’ye gelmesi ile beraber olmuştur. Bu işçiler yanlarında Terrier cinsi köpeklerini de getirmiştir. Bu cinslerin Yorkshire’da çiftleştirilmesi ile beraber de Yorkshire Terrier’ler ortaya çıkmıştır. Teacup Yorkshire Terrier’ların atası da bu türlerdir.

Bu cinsin Amerika’ya götürülmesi ise 1870’li yıllara kadar uzanıyor. Yorkshire Terrier Amerika’ya gitmesinin ardından o bölgede büyük ilgi görmeye başlamıştır. O dönemden bu zamana da popülaritesinden herhangi bir şey kaybetmedi. Pek çok ünlü isim de Yorkshire Terrier besledi. Bunlardan en meşhur olanlardan birisi de Audrey Hepburn’ün Mr. Famous isimli Yorkshire Terrier’iydi.

Yorkshire Terrier Özellikleri Nelerdir?

Yorkshire Terrier fiziki özellikleri arasında ağırlık olarak çok hafif olması ve boylarının da kısa oluşu vardır. Bu cinsin türleri arasında boyut farkları mevcuttur. Fakat ortalama olarak bir Yorkshire Terrier 15-17 cm boylarındadır. Ağırlıkları ise genellikle 3 kg civarındadır. Teacup Yorkshire Terrier ise bundan çok daha küçük ve çok daha hafiftir. Bu türe isminin verilme nedeni gerçekten bir çay kupasına sığabilecek boyutlarda olmasıdır. Ayrıca kiloları da genellikle 2 kg’yi geçmez.

Teacup Yorkshire Terrier Karakter Yapısı

Yorkshire Terrier karakter özelliğinden birisi sahiplerine çok düştün olmasıdır. Kendileri çok küçük olsa da cesaretleri de oldukça büyüktür. Bu cins, köpek türleri arasında en zekilerinden birisidir. Sezgileri de oldukça kuvvetli olan Yorkshire Terrier, tehlikeyi gördükleri anda havlayarak sahiplerini uyarırlar. Yorkshire Terrier ilgi görmeyi çok sever. Çok enerjik de olabilen bu tür yeni köpek bakacak olan kişiler için çok uygun değildir.

Teacup Yorkshire Terrier’ler de tüm Yorkshire Terrier ile benzer karaktere sahiplerdir. Bu cins sosyalleşme konusunda biraz çekingendir. Yabancılar ile hemen bağ kuramaz. Bu türü beslemek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise soğuktan uzak tutulmaları gerektiğidir. Yorkshire Terrier’ler soğuğa karşı çok dayanıklı değillerdir. Bundan dolayı sıcak ortamlarda bakılmalıdır. Küçük ve çok sevimli olan bu türü beslemek isteyen kişilerin yapmaları gereken tek şey de firmamızı tercih etmeleridir. Firmamız aracılığıyla çok sık bulunamayan bu Teacup Yorkshire Terrier’i alabilmek mümkündür.

Teacup Yorkshire Terrier Yaşam Ortamı

Teacup Yorkshire Terrier için ideal ortam sıcak olan alanlardır. Bu tür hava sıcaklığının yüksek olduğu yerlerde yaşamayı sever. Soğuk bölgeler Teacup Yorkshire Terrier’lerin yaşaması için uygun yerler değildir. Bu tür evde beslemek için oldukça idealdir. Yorkshire Terrier’ler çok hareketli olsalar da boyutlarının küçük olmasından dolayı evin genişliği de ihtiyaç duydukları hareketi yapabilmelerine olanak tanır.

Yorkshire Terrier’ler çok sık havlamazlar. Yalnızca tedirgin oldukları durumlarda havlama davranışı sergilerler. Apartmanda yaşayan kişilerin de en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi alacakları köpeğin çok havlayıp havlamadığıdır. Çok sık havlayan köpekler komşuların rahatsız olabilmesine yol açtığı için huzursuzluk da yaratabilir. Fakat Yorkshire Terrier, özellikle Teacup türü olanlar çok fazla havlama davranışı sergilemez.

Teacup Yorkshire Terrier Egzersiz İhtiyacı

Teacup Yorkshire Terrier’ler ne tür egzersiz yapmalı sorusuna verilebilecek cevap evde yaptıkları hareketlerin genellikle yeterli olduğudur. Yorkshire Terrier’ler çok hareketli türlerdir. Ev içerisinde de sürekli olarak aktiflerdir. Küçük olmalarından da dolayı daireler içerisinde fazla hareket edebilirler. Bu iç mekandaki hareketleri çoğunlukla yeterlidir. Fakat açık alanlarda yürüyüşlere çıkarılması da her tür de olduğu gibi Yorkshire Terrier’lerde de oldukça faydalı olacaktır.

Yorkshire Terrier’ler biraz inatçı bir yapıya sahiplerdir. Bundan dolayı da eğitimleri kolay değildir. Fakat çok zeki olmalarından dolayı eğitmenin yolu bilindikten sonra hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Bu özellikleri dolayısıyla ilk kez evcil hayvan beslemek isteyen kişilere Yorkshire Terrier’ler önerilmez. Evcil hayvan besleme konusunda tecrübesi olmayan kişilerin bu tür ile başa çıkabilmesi çok zor olacaktır. Fakat daha önce evinde köpek beslemiş ve küçük cinslere de alışkın olan kişiler Teacup Yorkshire Terrier de almak isterlerse firmamıza başvurabilirler.

Teacup Yorkshire Terrier Tüy Yapısı

Yorkshire Terrier tüylerinin özellikleri uzun ve ipeksi olmasıdır. Bu tür ilk doğduğunda siyah ve ten rengi olarak dünyaya gelir. Fakat büyüdükçe kendi doğal renklerine ulaşır. Erişkinliğe gelmiş bir Yorkshire Terrier’in rengi altındır. Bu altın renginin yanı sıra tüylerde siyah renkler de olabilir. Yorkshire Terrier’lerin bazı türlerinin tüyleri çok uzayabilir. Özellikle gösteri köpeği olanların tüyleri uzun bırakılır ve sırt bölgelerinden yanlara ayrılır.

Yorkshire Terrier’lerin bazılarının tüyleri uzun olabilse de Teacup Yorkshire Terrier’lerin tüyleri o kadar çok uzamaz. Ayrıca tüy dökmediklerinden dolayı da köpek tüyüne alerjisi olanlar için de ideal bir ev hayvanıdır. Bulunması zor olan Teacup Yorkie’leri evinde beslemek isteyen kişiler internet adresimizden kendileri için en idea olan türü seçerek kolaylıkla alabilirler.

Yorkshire Terrier Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yorkshire Terrier nasıl bakılır sorusuna verilebilecek ilk cevap onunla çok sık oyun oynanmasıdır. Bu tür en oyuncu köpeklerden birisidir. Bundan dolayı da gösterilecek olan ilgi ihmal edilmemelidir. Bunun yanı sıra seçilen mamalar konusunda da dikkatli olunmalıdır. Yorkshire Terrier’lerin bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı olabilir. Gerekli olan bu vitamin ve mineralleri hangi mama sağlayabilecek ise o tercih edilmelidir.

Bu tür tüy dökmez. Fakat üzerlerindeki ölü tüylerin alınabilmesi için düzenli aralıklarla taranması gereklidir. Yorkshire Terrier’ler konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise soğuğa karşı çok hassas olmalarıdır. Bu yüzden kış aylarında sürekli olarak sıcak tutulmaya ihtiyaç duyarlar. Bu mevsimde özellikle de evi soğuk olanlar Teacup Yorkshire Terrier’lerine kıyafet giydirebilirler.

Teacup Yorkshire Terrier Fiyatı

Teacup Yorkshire Terrier ne kadardır sorusunun yanı diğer köpek türlerinden biraz daha pahalı olabilir. Bunun nedeni de bu cinse çok sık rastlanmamasıdır. Fakat net bir fiyat almak isteyen kişilerin ilk olarak yapmaları gereken şey internet sitemiz üzerinden Teacup Yorkshire Terrier ilanlarına bakmasıdır. Bu ilanlar aracılığıyla fiyat öğrenilebilmesi de mümkündür. Yorkshire Terrier beslemek isteyen pek çok kişinin nereden satın almaları gerektiğine dair kafaları karışabiliyor. Teacup Yorkshire Terrier alabilmek isteyenlere gösterilebilecek en güvenli adreslerden birisi firmamızdır.

 

YUKARI -->