ARAMA

SATILIK SİBİRYA KURDU İLANLARI

Erkek, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Erkek, 6 Aylık

Yavru kurt köpegi

Sahiplendirme
Dişi, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Sibirya Kurdu

Görüşülür
/ 1

SATILIK Sibirya Kurdu

Fotoğraflar Sibirya Kurdu ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Sibirya Kurdu Irk Özellikleri

Asıl adı Husky olan Sibirya kurdu soğuk iklim köpeği olarak bilinir. Sibirya kurtları soğuk iklimi sevseler dahi bulundukları ortamlara ayak uydurarak sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Sibirya kurtları Soğuk iklim hayvanı olmalarına karşı sıcakkanlı ve sadık bir dost olmaktadırlar.  Hayvanseverliğin oldukça ilgisini çeken ve yanlarında bulundurmak istedikleri köpek cinsleri arasında sayılan Sibirya kurdu günümüzde evlerde beslenen köpek cinsleri tercihleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Ülkemizde ve dünyada beslemek için en fazla tercih edilen köpek türleri arasında bulunan Sicilya kurtları herkes tarafından sevilebilecek ve muhteşem güzelliğe sahip köpek cinsidir. Sahibine ve yaşadığı ortamdaki herkese karşı sevecen yaklaşımları ve sevgi dolu bakışları ile oldukça güzel ve sevimli bir cins olma özelliğine sahiptir.  

Koruma ve sahiplenme içgüdüleri oldukça gelişmiş özellikte olan Sibirya kurdu güçlü ve kuvvetli bir yapıya ve dayanıklı bir bünyeye sahiptir. Alaska bölgelerinde kızak çekmede kullanılan köpek türünün zorlu iklim koşullarında yaşamaya uyum sağlayacak yapıya sahip olduğu söylenebilir.

Sibirya kurtlarının önemli sendromları bulunmaz. Nadiren kalça kemiklerinde anormal gelişmeler görülse de önemli hastalıkları bulunmaz. Sibirya Kurdu oldukça dayanıklı ve sağlıklıdır.

Sibirya kurdunun avlanmaktan hoşlandığı hayvan türleri fareler ve kuşlar olmaktadır. -60 dereceye kadar hava durumunda yaşayabilecek özellikte olan cinsi sıcak havayı asla sevmemektedir. Sıcak havalar Sibirya kurtlarının durgun ve hareketsiz olmasına sebep vererek üzerlerinde psikolojik baskı hissi yaratabilir.

Temel Özellikleri

Sibirya kurdunun belirgin özellikleri arasında en dikkat çekeni sahibini ve sahibinin sahiplendiği her şeyi sahiplenerek koruma altına almasıdır. İyi bir aile köpeğinde olması gereken bütün özellikler Sibirya kurtlarında bulunmaktadır.  Sahibini koruma adına çevreden gelen tehdit unsurlarını hisseden köpek hemen harekete geçme ve tepki verme içgüdüsüne sahiptir. Hareket etmek ve koşup oynamak özelliğinde olan Sibirya kurtları asla yalnız kalmak istemezler.

Yalnız kaldıkları zaman evdeki eşyaları kemirerek tepkilerinin göstermek ve dikkat çekmeye çalışmak gibi özellikleri bulunur. Evlerinde Sibirya kurdu yetiştirmek isteyenlerin iki tane almaları daha doğru olacaktır. Köpeklerin en önemli özelliklerinden olan havlama huyları Sibirya kurtlarında bulunmaz.  Çok fazla olmamak kaydı ile bazen uluyabilirler. Bazı Sibirya kurtlarının fazla uluduğunu söylenebilir bu durumda eğitim vererek bunun önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

Görünüş ve Yapısı

Huskyler oldukça gösterişli ve yakışıklı olan köpek ırkı olarak bilinir. Bal rengi ve buz mavisi renklerine sahip olan gözleri görüntülerinde en dikkat çekici yerleridir. Erkek Sibirya kurtlarının ortalama ağırlıkları 25 kiloya kadar olurken dişi Sibirya kurtlarının ortalama ağırlıkları 20 kiloya kadar olmaktadır.

Yaklaşık olarak 10 ile 15 yıl ömürleri olan cinsin oldukça dayanıklı ve gösterişli bir yapısı vardır. Sibirya kurdunun görünüşü çok etkileyici ve güzeldir. Bundan dolayı hayvan severlerin onları sahiplenme hisleri oldukça fazla olmaktadır. Her köpek gibi Huskyler de dillerinden terlerler.

Kökeni

Sibirya kurdunun kökeni Alaska ya dayanamamaktadır.  Alaska’dan bütün dünyaya Sibirya kurtları ülkemizde de çok sevilen ve tercih edilen köpekler arasında bulunur. Sibirya bulunan Çukçi halkı tarafından yüzyıllar boyunca ren geyiği sürülerini gütmek için ve kızak çekilmek için kullanılan Sibirya kurtları 1905 yılında Alaska ya götürülmüşlerdir. Buradan bütün dünyaya yayılan Sicilya kurtları insanların çok sevdikleri ve sahiplenmek istedikleri özellikte köpekler olmuşlardır.

Irk Mizacı

Sibirya kurdunun mizacı gereği açık alanları sevdiği bilinmektedir. Bu cinsin koşup oynaması ve hareket etmesi çok önemlidir. Yaradılışları gereği doğal ortam köpekleri denilebilecek bir mizaca sahiptirler. Apartman hayatı ve evde yaşamak onlar için pek uygun olmamakla birlikte birçok aile evlerinde Sibirya kurdu beslemeyi tercih etmektedir.

Sibirya kurdu sahibi olan kişilerin evde bakıp besledikleri köpeklerinin düzenli olarak gezdirmeleri ve dış dünya ile irtibatlarını kestirmemeleri gerekir. Dış dünya ve doğa ile iletişim Sibirya kurdu için oldukça önemlidir. Bu nedenle apartman ortamında beslenen köpek sahiplerinin köpeklerine her gün yürüyüş yaptırmaları gerekir. Bu yürüyüşler köpeklerin gerek ayak sağlıkları gerekse sosyalleşmeleri açısından ı önemli olmaktadır.

Karakter Özellikleri

Sibirya kurdunun karakteristik özellikleri arasında en belirgin olanı zeki, haylaz ve oyuncu oluşlarıdır. Sibirya kurdunun karakteri gereği oldukça dik başlıdır. Bu nedenle eğitimleri zorlu olmaktadır. Ancak çabuk algılama özellikleri sayesinde verilecek doğru eğitim ile sahiplerine hem yardımcı hem de koruyucu olmaktadırlar. Güçlü ve kuvvetli görünüşlerinin altında oldukça uysal bir hayvan yatmaktadır. Karakterleri diğer hayvanlarla iletişime oldukça açık ve müsaittir. Çok çabuk iletişim kurabilirler.

 

Sibirya Kurdu Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Sibirya kurdunun bakımı yapılırken ona gösterilen ilgi ve alaka oldukça önemli olmaktadır. Oldukça kısa çift katmanlı tüylere sahip olan Sibirya kurtlarının tüylerinin fırçalanması gerekir. Tüylerinin düzenli olarak fırçalarken yapılması gereken ona nazik ve kibar davranmak olacaktır. Tüyleri çok fazla döküldüğü için günlük olarak yapılan fırçalamalar önemli olmaktadır.  Canının yanmamasını sağlayacak olan uygun fırçalardan seçerek yapılması gereken fırçalamalar ona özen gösterdiğinizi ve sevdiğinizi hissettirecektir. Enerji dolu olan cinsin bakımında bahçeli bir evin tercih edilmesi daha doğru olmaktadır.

Sıcak havalardan hoşlanmamaları nedeni ile sıcak iklim kuşaklarında yaşayan köpeklerin bakımları daha zor hale gelmektedir.  Sicilya kurdu oldukça temiz ve gösterişli bir ırktır. Temizlik söz konusu olduğu zaman bir kedi kadar uysal davranan köpeğin yılda bir kere banyo yapması bile yıl boyunca temiz kalmasını sağlayabilir. Diğer köpeklerde yapılması gerektiği gibi Sicilya kurtlarında da uygulanması gereken rutin bakımlar ise şunlardır;

  • Haftada bir kez olacak şekilde tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir.
  • Tüylerinin belirli aralıklar ile düzenli olarak kesilmesi gerekir.
  • Kulak bakımı oldukça önemlidir. Köpeğinizin kulakları nemli bir bez ve pamuk yardımı ile düzenli olarak temizlenmelidir.

Beslenmesi

Sibirya kurdunun beslenmesini normal ev yemekleri ile yapmak doğru değildir. İnsanların ve bazı hayvan türlerinin yemesinde sakınca bulunmayan gıdaların köpeklerde tehlike yarattığını söylemek mümkün olur. Sibirya kurdunun sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi için içerikleri türünün özelliklerine uygun olan ve bu doğrultuda özel olarak hazırlanan mamalar ile beslenmelidir. Yetersiz beslenme, vitamin fazlalığı ve beslenme sırasında yapılan diğer yanlışlar köpeğin sağlığını bozacaktır.

Sicilya kurdunun beslenmesinde yapılacak yanlış beslenme uygulamaları köpeğin sağlığını bozacaktır. Doğru ve bilinçli bir beslenme uygulaması için veteriner hekime danışarak ve beslenme ile ilgili araştırmalar yapılarak hazırlanan beslenme programları gerekli olmaktadır. Yemeğe oldukça düşkün olan cinsin doğru beslenmesi daha sağlıklı ve mutlu olmalarına sebebiyet verecektir. Köpek beslenmesinde tükettirilmeyecek olan gıdalar şunlardır;

  • Sindirim sistemlerinde tıkanma ve yırtılmalara sebebiyet verilecek olan gıdalar tavuk ve kuzu kemikleri ve balık kılçıklarıdır.
  • Çikolatanın içerisinde bulunan birtakım maddelerin köpeklerin sağlığına verdiği zararlar bulunur.
  • Köpeklere verilen kedi mamaları onların ihtiyaçlarından fazla protein ve yağ almasına sebebiyet vermektedir.
  • Bebek mamaları soğan tozu içeriği sebebi ile köpeklerde kansızlığa sebep olmaktadır.
  • Köpeklere verilen her türlü küflü ve bozuk gıda sağlıklarını bozmaya yeterli olmaktadır.

Ayrıca Köpeklerin beslenmesinde asla verilmemesi gereken gıdalar arasında soğan, sarımsak, çiğ balık ve yumurta sayılabilir.

YUKARI -->