ARAMA

SATILIK PEKİNGESE İLANLARI

Dişi, 2 Aylık

Pekingese

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Pekingese

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Pekingese

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Pekingese

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Pekingese

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Pekingese

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Pekingese

Görüşülür
/ 1

SATILIK Pekingese

Fotoğraflar Pekingese ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Pekingese Irk Özellikleri

Pekinez ya da pekinegez de adı verilen bu ırk, sahiplerine aşırı bağlı ve kendisi ufak boylarda olmasına rağmen daha büyük ırkları korkutacak cinsten cesarete sahiptir. Pekingese köpekleri, adından da anlaşılacağı üzere Çin orijinli bir ırktır. Yazımızın devamında Pekingese ırkının kökeninde bahsedeceğimiz gibi uzun yıllar Çin Hanedanlığı’nın sarayında saray köpeği olarak bakılmıştır. Pekingese ırkı sevimli ve minik görünümleri sebebiyle özellikle evde bakılacak köpek arayan kişilerin oldukça rağbet ettiği bir türdür. 

Temel Özellikleri

Boyutları sebebiyle evde bakıma oldukça uygun olan Pekingese ırkının, sevimliliğinin yanında sahiplerine aşırı derecede bağlılığı ile tercih sebebi olmaktadır. Pekingese’in belirgin özellikleri bakımından tam bir ev ve kucak köpeği olduğunu söylemek mümkündür. Sahiplerine duydukları derin bağ ve sadakat duygusu ile itaatkâr oldukları söylenebilir. Ancak kimi zaman da inatçı yapıları ve sahiplerini aşırı kıskanmaları dolayısıyla yabancıları pek sevmezler.

Hemen hemen her renkte olabilen Pekingese köpek ırkının bilinen en belirgin renkleri kırmızı, altın rengi ve samurdur. Burunlarının yok denecek kadar küçük ve basık olması bu köpek ırkına has bir özelliktir. Kucak köpeği olarak kullanılmasına ve ufak boyutlarda olmasına rağmen kimi zaman da bekçi köpeği olarak kullanılabilir. Çünkü Pekingese köpeklerinin temel özellikleri arasında çok havlaması da yer alır. Dolayısıyla pek sessiz bir köpek ırkı oldukları söylenemez.

Görünüş ve Yapısı

Pekingese ırkının boyutları bakımından küçük boy sınıfına dâhil olduğunu söylemek gerekir. Öyle ki erkek cinsinde de dişilerde de yükseklikleri 15 ile 25 cm arasında değişir. Aynı şekilde erkek ve dişilerde ortak bir şekilde ağırlıkları da 3 ile 6 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Pekingese’in görünüşü bakımından sahip olduğu uzun ve sık tüyler ve küçük bedeninin olması ile oldukça dikkat çekicidir. Burnunun hiç yok denecek kadar basık olması bu ırka ait önemli bir özelliktir. Küçük bir köpek ırkı olmasına rağmen Pekingeselerin sık ve uzun tüylerinin altında oldukça kemikli bir beden bulunmaktadır. Bununla birlikte boyunları kısa ve kalındır.

Bu ırkın İmperial adında farklı renkli bir türü de bulunmaktadır. İmperial ırkının en belirgin görünüş özelliği tüylerinin beyaz olmasıdır. Bunun yanında siyah, bej ve krem rengi olan Pekingese köpekleri de oldukça sık görülür. Yüz tipi olarak yuvarlak ve basık bir yapıya sahip olan Pekingese ırkında gözler hafif dışarıya çıkık ve bombelidir. Genellikle koyu renkli gözlere sahip olan bu köpeklerin gözleri arasındaki mesafe birbirinden uzundur. Bu nedenle sevimli ve canlı bakışlara sahiptir.

Kökeni

Pekingese’in kökeni eski Çin Hanedanlığına dayanmaktadır. Dolayısıyla Çin kökenli olan bu ırkın Avrupa ve Amerika kıtasıyla tanıştırılması 1860’lı yılların sonlarına doğru gerçekleşmiştir. Çin Hanedanlığı tarafından kutsal addedilmiş olup Spitz kanı taşıdığına inanılan özel bir köpek ırkıdır. Hatta saraylarda yetiştirildiği ve bakıldığı için halk tarafından da üstün görülmüştür.

Yüzyıllar boyunca Çin’de Pekin İmparatorluğu’nun en özel simgelerinden biri olarak kullanılmıştır. Kötü ruhları kovduğuna inanıldığı için Pekin kralı ve kraliçesinin kıymetli hazineleri arasında yer almıştır. Bu sebeple o dönemler sınıfsal ayrımların da görülmesi ile birlikte Çin halkından daha üstün tutulmuştur. Öyle ki Pekingese köpeğine selam vermeyen halktan kişilere ceza verilirdi. Hatta Pekingese ırkına mensup bir köpeğin çalınması ölüm cezası olarak görülüyordu.

Irk Mizacı

Pekingese ırkına ait köpekler, sahibine inanılmaz derece bağlı olmasıyla ün yapmıştır. Sahipleriyle kurdukları yoğun duygusal bağ, birçok zaman olumsuz durumlara da sebep olabilmektedir. Çünkü sahiplerini çok kıskanan bu köpekler, sahiplerinin yanında bulunan yabancılara karşı asabi ve agresif davranışlar sergileyebilirler. Kaldı ki doğası gereği sık havlayan bir köpek ırkı olduğu için Pekingese köpeklerini böyle durumlarda yatıştırmak biraz zahmetli olabilir. Ancak sahibine karşı itaatkâr olduğunu da vurgulamak gerekir.

Ev ve kucakta bakılmaya alışık bir ırk olan Pekingeseler, dışarıda diğer hayvanlar ile sosyalleşmede biraz sıkıntı çekebilirler. Boyutlarının aksine aşırı derecede cesarete sahiptir. Pekingese’in mizacı sahip oldukları bu cesaret sebebiyle kimi zaman saldırganlığa ve agresif davranışlara sebep olabilir. Bu sebeple ev dışında diğer canlılarla sosyalleşmesi kolay değildir. Cesur duruşuna rağmen, kendinden büyük hayvan cinslerine yaklaşmakta çekinir. Ancak diğer köpeklerin dostane yaklaşımlarına bağlı olarak onlarla yakınlık kurar ve sosyalleşir.

Karakter Özellikleri

Pekingese köpek ırkı, sahiplerine bağlı olduğu kadar diğer canlılara şüpheli yaklaşmaları ile bilinir. Nitekim Pekingese ırkının mizaç özelliklerinde bahsettiğimiz gibi bu durum, köpeğin sosyalleşmesinde zaman zaman problemler çıkmasına neden olmaktadır. Bu noktada, Pekingese’in karakteri bakımından ev içerisindeki küçük yaştaki çocuklarla anlaşmasında da sorunlar yaratabilir. Sahiplerine kıskançlık derecesinde bağlılık gösterdikleri için sahiplerinin yanında gördüğü kişilere saldırgan davranışlarda bulunabilir. Isırma gibi bir huyu olmasa da çok canı sıkıldığında ve üzerine gidildiğinde insanları ve diğer hayvanları da ısırabilir.

Pekingese ırkının bir diğer karakter özelliği de cesaretli olmalarıdır. Boyutlarına bakmadan karşısındaki insanları veya diğer canlıları cesur davranışları ve havlamalarıyla ürkütmeyi başarabilirler. Havlamaya oldukça müsait olan bu ırk, sahibinin yanına yaklaşan kişilere havlayarak tepki gösterebilir. Pekingese ırkının bu davranışının arkasında sahibini koruma içgüdüsü yatar.

 

Pekingese Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Pekingese köpeklerinin bakımı sanıldığı kadar kolay değildir. Uzun tüyleri olması sebebiyle sık sık bakım ihtiyacı duymaktadır. Bu sebeple özellikler karın ve bacaklarının arasındaki bölge fırçalanmalı, şampuanla yıkanmalı ve pudralama yapılmalıdır. Pekingese’in bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken diğer nokta patilerinin altı kısmıdır. Bu kısımda çıkan tüylerin de ayda 1 kesilmesi ya da kısaltılması gerekir.

Kucak köpeği olarak kullanıldığından Pekingese ırklarında temizlik ve bakım büyük önem taşır. Aksi halde köpeğin karnının altında oluşacak egzema ve benzeri cilt rahatsızlıkları, dikkat edilmediği takdirde sahibine geçebilir. Bunun yanında çok nadiren sağlık sorunları yaşayan bir ırktır. Yaz sıcaklarında Pekingese köpeklerinin rahat etmesi için uygun şartların yaratılması gerekir. Çünkü burunlarının adeta yok denecek kadar basık ve küçük olması, yaz sıcaklarında nefes almasını zorlaştırır. Soğuklara karşı dayanıklı olduğu bilinen bu ırkı yaz mevsiminde bunaltıcı havalarda bulundurmamaya gayret edilmelidir. Bu konuda yaz mevsiminde tüylerinin kısaltılması iyi bir önlem olacaktır.

Beslenmesi

Pekingese ırkı, küçük ırka mensup köpeklerden oluştuğu için beslenmesi ve ev şartlarında bakımı oldukça kolaydır. Öte yandan egzersiz ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar azdır. Genellikle kucakta taşınan bu ırkın beslenme ihtiyacı da kendisi gibi büyük bir çaba gerektirmemektedir. Dolayısıyla Pekingese beslenmesi, konusunda küçük ırka mensup köpeklere verilen mamalar kullanılmalıdır. Bunun yanında, egzersiz ihtiyacının az olması ve kucakta taşınması gibi sebeplerle kısa sürede aşırı kilo alabilen bir ırk olduğu için Pekingese köpeklerinin fazla beslenilmesinden kaçınılmalıdır.

Öte yandan Pekingese ırkı köpekler, özellikle yavruluk dönemlerinde yemek konusunda seçici davranabilirler. Kuru mamaya alıştırılan Pekingeseler, yaş mama yemelerinden sonra kuru mama yememeye başlayabilirler. Bu durumda, kimi zaman kuru mama kimi zaman da yaş mama verilerek beslenme sağlanmalıdır. Ancak Pekingese ırkı köpeklerin bakımında bahsettiğimiz gibi yaz mevsiminin bunaltıcı havalarında bu köpeklerin mutlaka su ihtiyacının karşılanmasına özen gösterilmelidir.

YUKARI -->