ARAMA

SATILIK MİNYATÜR SCHNAUZER İLANLARI

/ 1

SATILIK Minyatür Schnauzer

Fotoğraflar Minyatür Schnauzer ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Minyatür Schnauzer Irk Özellikleri

Minyatür Schnauzer sakallı, kaşlı ve bıyıklı yapısı ile kendine has bir dış görünüşe sahiptir. Oldukça şık ve klasik duruşunun yanı sıra küçük ırka mensup olmasıyla oldukça sevimlidir. Oldukça özel bir ırk olan Minyatür Schnauzer, özellikle tüylerinin bakımı sebebiyle özen istemektedir. Sahibine bağlı olan ve sürekli sahibi ile vakit geçirmeyi isteyen Minyatür Schnauzer her ortama uyum sağlaması ile oldukça sosyal bir köpek cinsidir. Minyatür Schnauzer 3 farklı cinsten oluşturulmuştur. Minyatür Schnauzer ırkı 19. Yüzyıl sonlarında standart Schnauzer, Affenpincher ve Poodle cinslerinin melezlenmesi neticesinde elde edilmiştir. 1948 senesinde ise resmi bir köpek ırkı olarak kabul edilmiştir. Minyatür Schnauzer ırkı Alman kökenlidir. Zararlı kemirgenleri avlaması için kullanılan bir ırk olan Minyatür Schnauzer oldukça hareketli ve koruyucu bir köpek ırkı olarak bekçi köpeği özelliği de taşımaktadır. Apartmanda beslenmesi için oldukça uygun bir cinstir. Minyatür Schnauzer özellikle kare şeklindeki küçük vücudu ile ön plana çıkmaktadır. Uzun dikdörtgen kafasının yanı sıra belirgin sakalları ile oldukça şık bir köpektir. Atik canlı ve her zaman gelişime açık olmaktadır.

Temel Özellikleri

Minyatür Schnauzer’in belirgin özellikleri arasında zeki ve meraklı olması gelmektedir. Bunun yanı sıra özellikleri ise:

Atik ve canlı bir köpek ırkıdır. Her zaman gelişime açık olmaktadır. Tipik özellikleri arasında ise sadık ve ailesine bağlı olması gelmektedir. Saldırgan bir köpek ırkı değildir, oldukça iyi bir koruma köpeğidir. Çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Yabancılara karşı mesafeli duruşa sahiptir. Çift katmanlı bir kürke sahiptir. Yüzündeki tüyler oldukça karakteristik bir duruşa sahiptir. Ağzının etrafındaki tüler ise genellikle ayırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu tüylerin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Bağışıklık sistemleri oldukça güçlü olan Minyatür Schnauzer ırkı, uzun biir ömürle arkadaşlık etmektedir. Oldukça eski bir ırk olduğu için karakterleri oturmuştur. Elbette Minyatür Schnauzer ırkının karakterinin belirlenmesinde yetiştirilme tarzının önemi oldukça büyüktür. Sevgiyle ve huzurla yetiştirilmiş her köpek, diğer canlılara da aynı şekilde davranacaktır.

Görünüş ve Yapısı

Minyatür Schnauzer’ın görünüşü oldukça karakteristik bir yapıdadır. Minyatür Schnauzer ırkının ön bacaklarının dik arka bacaklarının ise yassı olması söz konusudur. Tüylü bir yapıya olmasının yanı sıra Minyatür Schnauzer ırkının kareyi andıran bir görüntüsü vardır. Kaş ve sakal bölgesi oldukça belirgindir. Ufak bir beyefendi duruşuna sahip olan Minyatür Schnauzer kulakları diktir. Minyatür Schnauzer ırkının erişkinlik döneminde kulakları öne doğru düşmeye başlar. Uzun bir burun yapısına sahiptir. Oldukça başarılı bir koku alma yetisine sahip olan Minyatür Schnauzer ırkı, farklı renk varyasyonlarına sahiptir. Beyaz, siyah tüylerin yanı sıra kırçıllı yapıya da sahip olabilmektedir. Kırçıl olan Minyatür Schnauzer ırkı köpeklerde alt tüy tabakası boz renkte olabilmektedir.

Kökeni

Minyatür Schnauzer’in kökeni ise Almanya’dan gelmektedir. 1870 senesinden beri Minyatür Schnauzer olarak isimlendirilmiş olan bu köpek ırkı, aslen Orta Çağlara kadar dayanan bir kökene sahiptir. Özellikle Minyatür Schnauzer ırkı Rembrandt gibi ünlü ressamların resimlerinde de çizilmiştir. 1900 senesinde usta bir fare avcısı ve bekçi köpeği olması ile beraber oldukça popüler olmuştur. Minyatür Schnauzer ırkının ismi burun bölgesi anlamı taşıyan Schnauzer’den ismini almıştır. En popüler petlerden biridir.

Irk Mizacı

Minyatür Schnauzer’ın mizacı için en çok ön plana çıkan özelliği ise koruyuculuğu ve ailesine bağlı olmasıdır. Bunun yanı sıra:

Minyatür Schnauzer ırkı oldukça zeki ve itaatkar bir köpek cinsidir. Oldukça cana yakın olmasıyla çocuklu aileler için de idealdir. Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için en çok tercih edilen köpek ırklarından biridir. Her yaşam koşuluna adapte olabilen bir  cinstir. Oldukça uyumlu bir köpek olmasının yanı sıra neşeli yapısı ile çocukların en iyi oyun arkadaşıdır. Minyatür Schnauzer ırkı fazla havlamaya eğilimli olabilmektedir. Ancak sesi rahatsız edici değildir ve bu konuda oldukça kolay eğitilebilmektedir. Minyatür Schnauzer ırkı fare yakalamakta da oldukça başarılıdır. Ev için oldukça başarılı şekilde bekçilik yapabilmektedir. Minyatür Schnauzer ırkı apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Ev içinde hareketli olsa da bahçeye ihtiyacı olmaz. Her ortamda gerekli egzersizleri yaptırıldığında yaşayabilmektedir. Minyatür Schnauzer ırkı oldukça enerjik bir ırktır. Bundan dolayı da günlük uzun yürüyüşlerden ve tasmasız şekilde koşup oynamaktan oldukça hoşlanmaktadır. Sağlıklı ve sevgili dolu bir yuvada 15 yaşına kadar yaşayabilmektedir.

Karakter Özellikleri

Minyatür Schnauzer’in karakteri için ön plana çıkan özelliği ise hevesli ve akıllı bir öğrenci olmasıdır. Her zaman komutları alır ve kısa sürede eğitilmektedir. Eğlenceli ve cesur bir oyun arkadaşı olan Minyatür Schnauzer ırkı, sahibine oldukça bağlıdır ve olası tehlikeli durumlarda küçük olmasına rağmen korumak için elinden geleni yapar. Ancak Minyatür Schnauzer ırkı köpekler inatçı olabilmektedir. Bundan dolayı da eğitim sırasında patronun kim olduğu hakkında tutarlı davranmak gerekmektedir. Bunun dışında:

Minyatür Schnauzer enerji düzeyi yüksektir. Minyatür Schnauzer ırkının egzersiz ihtiyacı orta olmaktadır. Minyatür Schnauzer ırkı oldukça oyuncu bir köpek ırkıdır. Minyatür Schnauzer ırkı diğer köpeklerle anlaşabilmektedir. Minyatür Schnauzer ırkı evde yaşayan diğer petlerle de anlaşabilmektedir. Minyatür Schnauzer ırkı diğer çocuk ve bebeklerle de iyi anlaşmaktadır. Minyatür Schnauzer ırkı oldukça zeki bir köpek cinsidir. Bu sayede eğitilme oranları oldukça yüksektir. Egzersiz ihtiyacı orta derecededir. Top ile oynamaktan ve yüzmeden oldukça hoşlanmaktadır. Yeterli egzersiz yapabilmesi sayesinde apartmanda da kolaylıkla yaşayabilmektedir.

 

Minyatür Schnauzer Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Minyatür Schnauzer’in bakımı oldukça kolaydır. Genel olarak haftalık şekilde taranması gerekmektedir. Gösteri köpekleri biçiminde tımar edilmeleri gerekmektedir. Kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Patilerindeki fazla tüylerin temizlenmesi gerekmektedir. Kulakları kırpık bir ırk olan Minyatür Schnauzer, kulak enfeksiyonu bakımından risk altında olduğu için sık sık veteriner kontrollerinin yapılması önem teşkil etmektedir. Yüzdeki uzun tüylerin sık sık taranması gerekmektedir. Egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması ve sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olması halinde 15 seneye kadar uzun ve mutlu bir hayat sürebilmektedir.

Beslenmesi

Minyatür Schnauzer’in beslenmesi için doğru mamalar kullanılmalıdır. Mamanın yanı sıra köpeğin sağlığı açısından faydalı besinleri de verebilirsiniz. Kilosuna ve yaşına göre günlük beslenme oranlarını veteriner desteği ile öğrenmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra Minyatür Schnauzer ırkı köpekler şişmanlamaya meyilli köpekler olmasa da beslenmeleri kontrol altında tutulmalıdır. Doğru ve kaliteli mama desteğinin yanı sıra sebze ve meyveler arasından köpeğinizin sağlığına faydalı olan besinleri de verebilirsiniz.  Minyatür Schnauzer ırkı için A, C, E ve karotin bakımından zengin besinleri verebilirsiniz. Minyatür Schnauzer ırkının yavruları 8 haftaya kadar anne sütü ile beslenmelidir. Minyatür Schnauzer ırkı beslemeyi planlıyorsanız, hayatınızın pozitif anlamda değişeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak bu ırkların sokakta yaşama şansları yoktur. Bundan dolayı da emin değilseniz ya da ortamın uygun olduğunu düşünmüyorsanız bu noktada biraz daha düşünmeniz daha sağlıklı olacaktır.

YUKARI -->