ARAMA

SATILIK JACK RUSSELL TERRİER İLANLARI

/ 1

SATILIK Jack Russell Terrier

Fotoğraflar Jack Russell Terrier ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Jack Russell Terrier Irk Özellikleri

Jack Russell Terrier 19. Yüzyılda üretilmiş olan ve İngiltere’de yer üstünde ve yer altında tilki avlamak için kullanılan bir köpek ırkıdır. Ortalama yaşam süresi 13 – 16 sene olan Jack Russell Terrier ırkı, inatçı ve enerjik bir mizaca sahiptir. Beyaz, siyah renklere sahip olabilen Jack Russell Terrier ırkı küçük ırk olmaktadır. Oldukça hareketli bir köpek ırkı olan Jack Russell Terrier, evde bakılacaksa mutlaka egzersizleri yaptırılmalıdır. İnatçı bir karaktere sahip olmaları sebebiyle sahibinin sabırlı ve tutarlı olması gerekmektedir.

Jack Russell Terrier ırkı yavruyken sosyalleştirilmelidir. Aksi halde köpeklere karşı saldırgan özellikler sergileyebilmektedir. Jack Russell Terrier ırkının doğal bir av köpeği güdüsü vardır. Bundan dolayı koşan her şeyi kovalama eğilimleri bulunur. Jack Russell Terrier ırkı küçük olsa da üstünlük sergilemeyi severler. Korkusuz bir özelliğe sahiptir. Jack Russell Terrier ırkı havlama özelliklerinden dolayı küçük yaştan itibaren buna uygun şekilde eğitilmeleri gerekmektedir. Düz kafası olan Jack Russell Terrier ırkı V şeklinde yüze doğru inen kulaklara sahiptir. Jack Russell Terrier ırkının küçük yuvarlak ve kedi ayakları bulunmaktadır. Çabuk öğrenme özelliğine sahiptir. Dengeli ve sabırlı davranışlara karşı olumlu yanıt vermektedir. Birçok oyunu öğrenebilmektedir.

Temel Özellikleri

Jack Russell Terrier’ın belirgin özellikleri arasında oldukça cesur olması gelmektedir. Oldukça mutlu ve kendine güvenli bir köpek ırkı olan Jack Russell Terrier egzersiz yapmayı sevmektedir. Sahiplerine karşı oldukça sevgi dolu ve kibar olmaktadır. Bunun yanı sıra kendilerine kötü davranan kişilere karşı saldırgan olabilmektedir. Bundan dolayı özellikle ilk kez çocuklarla yalnız bırakılacaksa, dikkatli olmak ve kontrollü davranmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra:

Sosyalleşmeyi seven bir köpek ırkıdır. Sevgi dolu yetiştirilmesi sayesinde diğer canlılarla oldukça iyi anlaşır. 36 santime kadar uzayabilmektedir. Sağlıklı bir Jack Russell Terrier ırkı 15 seneye kadar yaşayabilmektedir. Jack Russell Terrier ırkı av köpeğidir. Bundan dolayı da sürekli olarak egzersize ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı da sahibi tarafından sürekli egzersiz yaptırılmalıdır. Ev içinde sürekli oyun oynamak isterler. Bunun yanı sıra evde farklı bir kedi varsa anlaşmaları oldukça güçtür. Ancak çocuklarla araları oldukça iyidir. Ev içinde sürekli yaşamaları ve yalnız kalmaları depresyona girmelerine yol açabilmektedir. Bundan dolayı da günlük olarak dışarı çıkarılmalıdır.

Görünüş ve Yapısı

Jack Russell Terrier’ın görünüşü oldukça sevimlidir. Küçük ve sağlam yapılı bir vücuda sahiptir. Oldukça atletik olan Jack Russell Terrier ırkı, özellikle baş ve kuyruklarında kızılımsı siyah, ten rengi ve kahverengi lekelere sahiptir. Kafası kulak arasından geniş olmaktadır. Buruna doğru sivrilen bir yapıya sahiptir. Alın çıkıntısı belirgin olmakla beraber keskin olmamaktadır. Burunları siyah olmakla beraber gözleri koyu renkli olmaktadır. Kulakları V şeklinde olup öne doğru kıvrık bir yapıya sahiptir. Oldukça esnek vücudu olan Jack Russell Terrier ırkı, ortalama olarak bir insanın elleri ile kavrayabileceği göğse sahip olmaktadır. Kuyrukları kesik olmakla beraber sırtta dik bir şekilde taşınmaktadır.

Kökeni

Jack Russell Terrier’ın kökeni 19. Yüzyıla dayanmaktadır. Jack Russel adındaki bir rahip tarafından geliştirilmiş olan Jack Russell Terrier ırkı, özellikle tilki avında kullanılmaktadır. Üreticilerin çalışma kapasitesine göre dış görünüşleri çeşitlenmiştir. Jack Russell Terrier ırkı Amerikan Köpek Kulübü tarafından yakın zamanda tanınmıştır. Oldukça sağlam yapısı sayesinde tilki avlarında kullanılmıştır. Ön bacakları düz ve güçlü olan Jack Russell Terrier ırkı, düz bir sırta ve yüksek duruşlu bir kuyruğa sahiptir. Korkusuz olmalarının yanı sıra makas ya da normal dişleri olmaktadır.

Irk Mizacı

Jack Russell Terrier’ın mizacı hem av köpeği hem de evde yaşamaya uygun köpek özellikleri taşımaktadır. Oldukça hareketli bir mizaca sahiptir. Bunun yanı sıra:

Jack Russell Terrier ırkı oldukça hareketli bir türdür. Egzersizlere ihtiyaç duymaktadır. Jack Russell Terrier karakter özelliklerinin başında cesur olmaları gelmektedir. Gözlemi seven bu köpek ırkı kendine güvenmektedir. Jack Russell Terrier ırkı egzersiz yapmaya ihtiyaç duyacak kadar hareketli olmaktadır. Sahiplerine karşı oldukça kibar ve sevgi doludur. Kötü davranıldığında çocuk bile olsa saldırgan bir özelliğe sahip olabilir. Yabancılara karşı şayet iyi niyet seziyorsa oldukça sevecen yaklaşacaktır. Orta derecede eğitilebilirliği vardır. Koruma özelliği düşük olmasına rağmen sahibine karşı oldukça koruyucu olmaktadır.

Karakter Özellikleri

Jack Russell Terrier’ın karakteri için en göze çarpan özelliği cesur ve inatçı olmasıdır. Ancak doğru bir eğitimle oldukça sadık ve sakin bir köpek olacaktır. Bu noktada hiçbir şekilde şiddet uygulanmamalıdır. Oldukça zeki bir köpek ırkı olmakla beraber eğitim düzeyi de oldukça başarılıdır. Bunun yanı sıra:

Jack Russell Terrier ırkı oldukça itaatkar olmaktadır. Evde yaşayan diğer aile üyeleri ile oldukça iyi bir şekilde anlaşmaktadır. Tüy bakımından oldukça çeşitlidir. Kısa tüylü olan Jack Russell Terrier ırkı, 3 farklı renkten oluşabilmektedir. Apartmanda yaşamak için uygun değildir. Bahçeli ve sürekli koşabileceği bir ortamı olması gerekmektedir. Ancak sık sık egzersiz yaptırılması sayesinde apartmanda da yaşayabilmektedir. Bazı Jack Russell ırkları tasma ile dolaşmaktan hoşlanmayabilir. Bu noktada yavruyken doğru bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Tükenmez bir enerjiye sahiplerdir. Bundan dolayı mutlaka günlük egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Av iç güdüleri her zaman ağır basar. Bundan dolayı koşan her canlıyı kovalama eğilimine sahiptir. Apartman hayatını sevmese de sık sık dışarı çıkartılırsa uygun bir yaşam alanı elde edilebilir.

 

Jack Russell Terrier Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Jack Russell Terrier’ın bakımı tüylerinin kısa olması sebebiyle nispeten rahattır. Jack Russell Terrier ırkının mevsimsel olarak tüy dökme sorunu meydana gelebilir. Bu dönemlerde sık sık taranması ve ölü derilerinden de arındırılması gerekmektedir. Sağlıklı olmaları sayesinde uzun bir hayat yaşayabilmektedir. Düzenli olarak tüyleri taranmalıdır. Bakım konusunda en önemli konuların başında egzersiz gelmektedir. Enerjisini atabilen Jack Russell Terrier ırkı, sağlıklı beslenmeleri hallerinde uzun bir hayat yaşayabilmektedir. Düzenli olarak veterinere götürmek ve sağlık durumunu kontrol altında tutmak ve aşılarını yaptırmak yeterli olacaktır. Genel olarak bağışıklık sistemini kuvvetli bir ırktır.

Beslenmesi

Jack Russell Terrier’ın beslenmesi diğer köpek ırkları ile neredeyse aynıdır. Jack Russell Terrier ırkının beslenmesi için tam ve dengeli mama kullanmak gerekmektedir. Bu sayede sağlıklı bir şekilde gelişebilmektedir. Mamanın Jack Russell Terrier ırkının enerjisini karşılayabilecek seviyede olması gerekmektedir. Jack Russell Terrier ırkına has bir hastalık bulunmamaktadır. Bu sayede de dayanıklı ve genellikle sağlıklı bir köpek ırkı olmaktadır. Aşı takvimine uyulması durumunda uzun ve sağlıklı bir hayatla sahibine eşlik edecektir. Bu noktada uzak durulması gereken besinler ise:

  • Çikolata,
  • Çay ve Kahve.
  • Şekerli Gıdalar ve İçecekler.
  • Süt ve Süt Ürünleri.
  • Çiğ Yumurta.
  • Kedi Maması
  • Çiğ Et ve Çiğ Balık.
  • Sosis Salam ve Sucuk.
  • Hayvansal Yağlar.
YUKARI -->