ARAMA

SATILIK İNGİLİZ BULLDOG İLANLARI

Erkek, 2 Aylık

İngiliz Bulldog

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

İngiliz Bulldog

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

İngiliz Bulldog

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

İngiliz Bulldog

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

İngiliz Bulldog

Görüşülür
/ 1

SATILIK İngiliz Bulldog

Fotoğraflar İngiliz Bulldog ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
İngiliz Bulldog Irk Özellikleri

İngiliz Bulldog kökenleri oldukça eskiye dayanan İngiltere’den tüm dünyaya yayılmış olan bir köpek ırkıdır. Boğa ve ayı dövüşleri için üretilmiş olan İngiliz Bulldog sağlıklı ve titiz bir bakım ile 10 seneye kadar yaşayabilmektedir. Buruşuk yüzleri ve kısa boyları ile ön plana çıkan İngiliz Bulldog ırkı sağlam kafa yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra:

Kafasına göre ufak olan gözlerinin yanı sıra yanakları da sarkık olmaktadır. Gözlerinin yanında çıkıklık söz konusudur. Alt çeneleri öne doğru çıkıktır. Üst dudakları aşağıya doğru sarkık olmaktadır. Kulakları oldukça küçüktür. Boyları kısadır. Sarı, beyaz, kızıl kürklü olabilmektedir. Kısa bacakları ve kaslı vücutları vardır. Aile içinde bakım için oldukça uygundur, çocuklarla arası iyidir.

Görünüş ve Yapısı

İngiliz Bulldog’un görünüşü kapsamında ön plana çıkan ilk özelliği ise iri ve geniş kafası olmaktadır. Oldukça güçlü bir köpek ırkı olan İngiliz Bulldog, kafası gözlerinin yanına kadar ulaşan sarkık yanakları ile ön plana çıkmaktadır. Alın ve kafasında deri buruşuklukları bulunmaktadır. Burnu kısa ve basık olmaktadır. Üst dudakları sarkık ve alt çenesi dışa doğru çıkık olmaktadır. Kulakları oldukça küçük olan İngiliz Bulldog ırkının kuyrukları oldukça kısadır. Yüzü genellikle koru renkli olmaktadır. Kompakt ve adaleli bir vücudu vardır. Yapısı sebebiyle İngiliz Bulldog ırkı paytak yürüyüşü ile diğer ırklardan kolayca ayırt edilmektedir. Kısa bir ağız yapısına sahip olan İngiliz Bulldog kısa bacakları ve kuyrukları ile ince yapılı kaslı bir vücuda sahiptir.

Kökeni

İngiliz Bulldog’un kökeni oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Oldukça farklı bir karaktere sahip olan İngiliz Bulldog, birçok güçlü ataya sahiptir. İngiliz Bulldog ırkı, eski Asiatik mastiflere dayanmaktadır. Gelişimi İngiltere’de gelişmiştir. Ortaçağ dönemlerinde İngiliz Bulldog özellikle boğa kadar güçlü olması ile dövüşlerde kullanılmıştır. Bu durum 19. Yüzyılda yasaklanmıştır. İngiliz Bulldog ırkı 2008 senesinde en popüler 10 köpek ırkı arasında bulunmuştur. Bekçi köpeği ya da av köpeği olarak da kullanılan İngiliz Bulldog İngiltre’den tüm dünyaya yaygınlaşmış ve evlerde beslenen köpek ırkı olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Irk Mizacı

İngiliz Bulldog’ın mizacı görünümün tamamen aksine oldukça sakindir. En güvenilir köpek ırklarından biri olan İngiliz Bulldog, istenmeyen misafirlere karşı tehditkar olabilse de sahiplerine ve aile üyelerine karşı tamamen uysaldır. Düşmanlara karşı oldukça cesur ve sert bir köpek ırkıdır. Mutluluğu, sahibinin mutluluğu ile artmaktadır. Bazı köpek cinslerine karşı saldırgan olabilmektedir. Bunun yanı sıra:

Evde yaşayan diğer canlı ve hayvanlarla arası oldukça iyidir fakat yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilir. Genç olan İngiliz Bulldog ırkları oldukça hareketlidir. Yaşlandıkça sakinleşen bir köpek ırkıdır. İngiliz Bulldog ırkı uyurken horlaması ile ünlenmiş olan bir ırktır. Salyaları için ekstra bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. İngiliz Bulldog cinsi apartman hayatı için oldukça idealdir. Ev içinde sakin durabilmektedir. Ev dışında hayatta kalması mümkün değildir. Bundan dolayı yalnızca bakımında sorumlu davranabilecek kişilerin bakması gerekmektedir. Ilık iklimlerde yaşaması gerekmektedir. Çok sıcak havalarda rahatsız olmaktadır. İngiliz Bulldog solunum sorunları yaşayabilmektedir. Bunun dışında göz sorunları yaşayabilir. Bundan dolayı sık sık veteriner kontrollerine gidilmesi gerekmektedir. Kilo almaya oldukça yatkın olan İngiliz Bulldog ırkı ise doğru beslenme alışkanlıkları ve doğru bir bakım ile sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayabilmektedir. İngiliz Bulldog ırkı için evde kendi yaptığınız mamaları da verebilirsiniz. Genel olarak köpekler için riskli olan tatlılar, çikolatalar gibi besinler İngiliz Bulldog ırkı için de yasaktır. İngiliz Bulldog ırkı küçük bir çocuk gibi, gördüğü her şeyi ısırmak ve yemek ister. Bu noktada dikkatli olmak gerekmektedir.

Karakter Özellikleri

İngiliz Bulldog’un karakteri diğer köpek ırklarından ayrılmasını sağlar. Sert görünüşüne rağmen oldukça sevecen ve sakin olan İngiliz Bulldog, sahibine karşı tamamen sevgi ve ilgi doludur. Evin diğer aile üyelerine de aynı ilgi ve sevgiyi gösterir. Çocuklarla arası oldukça iyidir. Bu noktada bilinmesi gereken, köpek eğitiminde yapılan eylemlerin oldukça etkili olduğudur. Hiçbir köpek ırkının eğitiminde şiddet ya da zorbalık kullanılmamalıdır. Sabırlı ve sakin bir şekilde tutarlı olarak davranmak yeterli olacaktır. Çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırklarından biri olan İngiliz Bulldog, nazik ve diğer canlılarla da uyumludur. İnsanların sevgilerine karşılık vermektedir. Rahat ve sakin bir köpek ırkı olması sayesinde evin tüm enerjisini değiştirecektir. Bunun yanı sıra İngiliz Bulldog apartmanda yaşamak çin uygun br ırktır. Uyumayı seven bu ırk, yavaş hareketleri ile ünlüdür.

 

İngiliz Bulldog Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

İngiliz Bulldog’un bakımı genellikle kolaydır. İngiliz Bulldog ırkının tüyleri oldukça kısadır. Bundan dolayı da bakımı kolay şekilde yapılabilmektedir. Düzenli olarak banyo yaptırılması önemlidir. İngiliz Bulldog ırkı köpeklerin serin ya da ılık iklime sahip alanlarda yaşaması gerekmektedir. Sokak hayatına kesinlikle alışkın değildir. Bundan dolayı yalnızca sorumlu kişilerin İngiliz Bulldog bakması gerekmektedir. Bunun yanı sıra haftada en az bir defa tüylerinin fırçalanması gerekmektedir.

 • Kırışık deriye sahip olan İngiliz Bulldog ırkı köpekler 3 ya da 4 defa günde bir defa nemli bez ile temizlenmesi gerekmektedir.
 • Gün içinde dışarda gezmeye çıkarıldığında yeşillik alanlarda gezdirilmelidir.
 • Özellikle mevsimsel olarak tüy dökebilmektedir. Tüy dökerken kauçuk fırça kullanılması gerekmektedir.
 • Kuyruk kıvrımı ve yüzüne temizlik için özel losyon uygulanması gerekmektedir.
 • Uygun bir diş macunu ile dişlerinin fırçalanması gerekmektedir.
 • İngiliz Bulldog doğru bakım ile 8 ve 12 sene arasında sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayabilmektedir.
 • İngiliz Bulldog için önemli bir bakım önerisi de tırnak bakımı olmaktadır. Tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve kısa tutulmalıdır.
 • İngiliz Bulldog ırkının yüzü kırışıktır. Bu kırışıklıkların arasının hergün temizlenmesi oldukça önemlidir. Köpek şampuanı ya da yıkama bezleri ile günlük temizliği mutlaka yapılmalıdır.
 • Kuyruğunun temiz tutulması oldukça önemlidir.
 • İngiliz Bulldog ırkının yüzünün temizlenmesi için alkolsüz bebek mendilleri de kullanılabilir.

Beslenmesi

İngiliz Bulldog’un beslenmesi sağlıklı ve uzun bir hayat yaşaması için en önemli unsurdur. Doğru ve kaliteli mamalar ile her zaman enerjik ve sağlıklı olacaktır. Her köpeğin beslenme alışkanlıkları farklı olmalıdır. Bundan dolayı köpeğiniz için en doğru beslenme alışkanlıklarını öğrenmek için veterinere danışmanız oldukça önemlidir. Genellikle günde 3 ya da 4 öğün yemek yemesi yeterli olacaktır. Kilo alma eğilimine göre daha az ya da çok yemek verilebilir. Bu noktada:

 • İngiliz Bulldog ırkı şişman bir ırk değildir. Yürüyüş yapmaktan ve egzersiz yapmaktan oldukça hoşlanan İngiliz Bulldog ırkı, oldukça sağlıklıdır.
 • İngiliz Bulldog ırkı hareketli olsa da çok yorucu egzersizler için uygun değildir. Bundan dolayı da doğru yağ oranlarına sahip bir beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
 • Dengeli beslenme, gelişimleri için oldukça önemlidir.
 • İngiliz Bulldog ırkı oldukça kolay ve hızlı kilo alabilen bir köpek ırkıdır. Bundan dolayı da beslenme konusunda kontrollü davranmak gerekmektedir.
YUKARI -->