ARAMA

SATILIK CAVALİER KİNG CHARLES İLANLARI

/ 1

SATILIK Cavalier King Charles

Fotoğraflar Cavalier King Charles ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Cavalier King Charles Irk Özellikleri

Cavalier King Charles ırkı köpekler küçük ve güçlü bir gövdeye sahip olmalar ile bilinirler. Samimi ve dost canlısı olan bu köpekler insanların en iyi arkadaşlarıdırlar. Çocuklarla aralarında iyi bağ olduğundan, çocuklu aileler rahatlıkla Cavalier King Charles türündeki köpekleri tercih edebilirler.

Temel Özellikleri

Cavalier King Charles’in belirgin özellikleri arasında ilk olarak av köpeği olması geliyor. Gözleri yuvarlak ve canlı bakar. Tüyleri uzun ve ipeksidir. Kürk rengi siyah renk, ten rengi ya da üç renk olabilir. İnsanlar Blenheim köpekler için koyu kestane renklerin olması istemektedirler. Canlı ve coşkulu olması ile sevilen bu köpekler aynı zamanda sportiftirler. Korkmadıkları ve cesur oldukları için sahiplerini koruma iç güdüsü ile hareket ederler. İtaatkar ve zeki yapısı ile komutları anlamada ve eğitilme konusunda başarılı canlılardır. Yalnız bırakılmaya gelmezler. Kendileri ile ilgilenilmesini isterler. Diğer canlılar ile araları uyumludur. Her ne kadar pet olarak yetiştirilmiş olsalar da avcı köpeği özelliklerini taşırlar.

Bu köpeklerin duyuları iyi gelişmiştir. Özellikle koku duyuları gelişmiş olduğu için hoşuna giden bir kokunun peşinden kendisini kayıp ederek gidebilir. Bu nedenle tedbir amaçlı bu canlıların tasmasız dolaştırılması uygun olmaz. Egzersiz yapmayı ve koşup oynamayı seven canlılar olduğu için parka gittikleri için çok mutlu olurlar. Adaptasyon yetenekleri güçlüdür. Yaşadığı ailenin yaşam koşullarına kısa zaman içinde uyum sağlayabilirler.

Görünüş ve Yapısı

Cavalier King Charles’in görünüşü incelendiğinde boylarının 30 ile 33 cm arasında değiştiği gözlemlenir. Büyük siyah gözleri vardır. Kulakları büyük ve sarkıktır. Kuyrukları uzun tüyler ile kaplıdır. Kürkünün üzerinde yer yer lekeler vardır. Bu canlıların ağırlıkları değişmekle birlikte ortalama 6 kilo ile 8 buçuk kilo gelirler. Cavalier türü ile görünüşlerinin benzemesi nedeni ile sıkça karıştırılırlar. Oysa ki Cavalier türünün kulaklarları daha uzundur ve yüzleri düz olur.

Kökeni

Cavalier King Charles’in kökeni Cocker Spaniel ile English Toy Spaniel’e kadar dayanmaktadır. King Charles’ın çiftleşmesi ile elde edilen bu tür, geçmişte Kral II. Charles için özel olarak üretilmiş. 1920 senesinden beri İngiltere’de üretiliyor. Fakat bir ırk olarak tanınmaya başlaması daha ileriki yıllarda, yani 1940 senesine rastlıyor. Irk 1980 yılında UKC tarafından tanınmıştır.

Irk Mizacı

Cavalier King Charles’in mizacı bu canlıların evde çocuklar ile birlikte yetişmesine el verişlidir. Samimi ve dost canlısı olmaları ile bilinirler. Sakin canlılardır. İnsanlar arasında kucak köpeği olarak da bilinirler. Çocuklar ile birlikte iyi vakit geçirirler. Kendilerine kaba davranılmasına ise tahammülleri olmuyor. Bu canlılar evde uzun süre tek başına bırakıldıkları zaman huysuzlaşıyorlar. Bu nedenle onlara yeterli zamanı verebileceğinizden emin olmadan bu canlıları sahiplenmeniz önerilmez.

Tam bir oyun oynama hastası olan bu canlılar, yaramazlardır. İlgi isterler. Bekledikleri ilgiyi görmedikleri zaman da sahiplerine trip atabilirler. Kovalanmaktan çok hoşlanırlar. En çok kucakta sevilmekten hoşlanırlar. Oldukça aktif olan bu ırk, hareketli olan nesnelere karşı ilgi gösterirler. İlgisini çeken bir şeyin peşinden ne olduğunu bile bilmeden gidebilirler. Bu nedenle onları tasmasız dışarı çıkarmayın ve göz kulak olun.

Karakter Özellikleri

Cavalier King Charles’in karakteri canlının ev ortamında beslenebilmesi için uygundur. Bu canlılar çok sessiz olduğundan apartman dairelerinde rahatlıkla beslenebilirler. Evde eğer başka hayvanlar varsa Cavalier King Charleslar diğer canlılar ile de iyi geçineceklerdir. Fakat söz konusu canlılar küçükse, King Charles’lar biraz huysuzlaşarak düşmanca tavır takınabilirler. Bu canlılar zeki olduklarından onlara eğitim vermek kolaydır. Hem hastane hem de bakım evlerinde terapi köpeği olarak sıkça kullanılmaktadır.

Denizde yüzmeyi çok seven bu canlılar ayda bir kere ya da iki kere yaz mevsimlerinde denize götürülebilirler. Fakat derilerinin çok hassas olduğunu ve tuzlu suyun onlara zarar verebileceğini unutmayın. Uzun süre denizde tutmayın.

Bu canlılar, kızdırıldıkları zaman çok sinirlenebiliyorlar. Saldırgan bir canlı haline gelmemeleri için onları kızdırmamaya özen gösterin. Eğer kızgınlarsa da onları sakinleştirmek için kucağınıza alabilirsiniz. Bu onların sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

 

Cavalier King Charles Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Cavalier King Charles’in bakımı köpeklerin yaşam süresinden dolayı ortalama 9 ile 14 yıl arasında değişecektir. Köpekler genetik miraslarından dolayı belli hastalıklara daha yatkın olabiliyorlar. Bu köpeği yatkın olduğu hastalıklar arasında kalp hastalıkları, göz hastalıkları, solunum hastalıkları, metabolizma hastalıkları ve bel kemiği hastalıkları yer alır.

Geçirmesi muhtemel olan hastalıklara ek olarak, bu canlıların kuyrukları düzenli olarak tarama istiyor. Çünkü uzun tüyleri nedeni ile çabuk keçeleşiyor. Sadece kuyruğundaki değil, vücudundaki bütün tüyleri aynı bakım ve özeni istiyor. Bunun için kulaklarının her gün taranması gerekiyor. Kürkünün ise haftada bir defa yıkanması yeterli olacaktır.

Cavalier King Charles’ların gözleri sürekli sulanur ve akar. Bu nedenle gözlerin her gün belirli aralıklarla silinmesi gerekir. Ayda en az bir kere banyo yaptırılmalıdır. Haftada birkaç kez da kuru şampuan kullanarak taranması hijyenik olmasına yardımcı olacaktır. Tercihen sabah vakitlerinde bir saat dışarı çıkarak egzersiz yapması gerekir. Havaların çok sıcak olduğu saat ve mevsimlerde onları dışarı çıkarmaktan kaçınmanızda fayda var. Çünkü bu köpeklerin vücutları sıcak havaya uyum sağlayamıyor.

Köpeğinizi kendi şampuanınız ile kesinlikle yıkamayın. Çünkü köpek derisi ile insan derisi birbirinden farklıdır. Onları siz yıkadığınız zaman, derileri değişmeye başlayacaktır. Değişen deri hayvanın pis kokmasına neden olmakla beraber, hayvanın sağlığı için de iyi değildir. Sürekli yıkanan hassas deri ile hayvanların güneşe çıkması onlara zarar verir. Güneş yanığı, güneş çarpması ve cilt kanserine kadar giden ciddi sonuçların ortaya çıkmasını istemiyorsanız, köpeğin özellikleri iyi öğrenerek bakımını yapmanız gerekir.

Onları yıkarken özellikle iltihap oluşmaması için kulağına su kaçırmamanız gerekir. Köpeğin serinlemesini istiyorsanız, hafif nemli ya da ıslak bir bezle onları silmeniz yeterli olacaktır. Fakat köpeğin su ile temas etmesini ayda bir olacak şekilde ayarlamanız gerekir. Aksi takdirde ciltleri hassaslaşabilir. Banyosunu yaptırdıktan onları kurutmayı ihmal etmemelisiniz.

Beslenmesi

Cavalier King Charles’in beslenmesi köpek sahipleri tarafından titizlik ile araştırılmalıdır. Sofrada yemek yendiği zaman köpekler beslenmemelidir. Bu durum onların alışkanlık kazanmasına neden olarak, siz ne zaman sofraya otursanız onların sizden yemek istemesi manasına gelecektir. Bu nedenle sofrada yemek yerken hiçbir zaman rahat edemezsiniz.

Bu canlıların yavruları kemirme ihtiyacı hissettiklerinden çevrelerinde onun kemirmesi muhtemelen olan, sizin için değerli eşyaları çevresinde bırakmamalısınız. Ayakkabı, terlik ve çorap gibi. Bunun yerine onların rahat kemirebileceği ve zarar vermeyeceği özel oyuncakları ya da topları tercih edebilirsiniz.

Yemek yedikten sonra bu canlılar çok aktif olurlar. Evin içinde hızlı bir şekilde koşturabilir ve çok istekli bir şekilde sizinle yemek yedikten sonra oyun oynamak isteyebilir. Köpeğin mamasını her 12 saatte bir olacak şekilde verebilirsiniz. Onları beslemek için en uygun olan saatler sabah 9 ile akşam 9 saatleridir. Kuru mama tercih etmeniz onların sağlığı açısından uygun olacaktır. İçeriğindeki proteinlerin yüksek olması hayvanınız için avantaj olacaktır. Pro Plan, Royal Canin tercih edilebilir.

Satılık King Charles

Satılık King Charles

King Charles satın alma yollarından bir tanesi internet sayfamıza girilmesinin ardından satılık King Charles ilanlarına bakılmasıdır. King Charles Spaniel ırkına mensuptur. Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan bu tür ülkemizde de en çok beslenen evcil hayvanlardan birisidir. Pek çok kişinin bu türü tercih etmesinin nedenleri arasında da King Charles’ın çok dost canlısı olması ve bakımının kolay olması vardır. Bu tür ayrıca oldukça küçüktür. Bundan dolayı kucak köpeği olarak da adlandırılır.

King Charles’lar genellikle tüyleri beyaz zemin üzerinde kahverengi işaretler şeklindedir. Bu kahverengilik yüze doğru daha baskındır. Bunun yanı sıra üç renkli olan King Charles türleri de mevcuttur. Bunlarda da beyaz ve kahverenginin yanı sıra siyah renk de mevcuttur. Yalnızca kahverengi olan King Charles türünün de bulunabilmesi mümkündür. Satılık King Charles arayan kişiler de hangi tür olursa olsun internet sayfamızda bakabilir.

Cavalier King Charles Spaniel Kökeni

King Charles kökeni Birleşik Krallıktır. King Charles’lar Spaniel ve küçük burunlu Pug ve Japon Chin ırkının melezlenmesi sonucunda dünyaya gelirler. Bu tür geçmiş dönemde kraliyet ailesinin en sadık üyelerinden birisi olmuştur. Fakat King Charles yalnızca asil ailelerin değil çiftçilerin de beslediği türlerdendir. King Charles pek çok alt kesim çiftçi için de en yakın yardımcı olmuştur.

Bu türün isimin nereden geldiğinin de ilginç bir hikayesi vardır. Kral Charles evinde olan bu tür ile beraber büyümüştür. Köpeğine çok bağlı olan kral, bu bağlığından dolayı devlet işlerini ihmal etmekle itham edilmiştir. Fakat kral en yakın dostu konusunda geri adım atmamış ve köpeğinin her resmi makama kendisi ile beraber girebilmesi için kanun çıkarmıştır. İkilinin yakın arkadaşlığı da bu Spaniel türüne kralın adının verilmesini sağlamıştır. Geçmiş dönemde kraliyet için bu denli önemli olan bu türü evinde beslemek isteyen kişiler internet sayfamızdan satılık King Charles ilanlarına bakabilirler.

King Charles Özellikleri

King Charles yapısının en ayırt edici özelliklerinden birisi oldukça sabırlı oluşudur. Oyun oynamaya çok düşkün olan bu tür diğer köpek ırkları ile de iyi anlaşır. Sosyal bir yapıya sahip olan King Charles’ın çocuklar ile de arası oldukça iyidir. Girdiği bir aileye çabuk adapte olabilen yapısından da dolayı pek çok kişinin evinde beslemeyi tercih ettiği türlerdendir.

Spaniel ırkına mensup olan türlerin avcı içgüdüleri vardır. Bundan dolayı şayet evde başka bir evcil hayvan daha besleniyorsa onlar adına bazı tehlikeler yaratabilirler. Ayrıca sokakta gördükleri diğer hayvanların peşlerinden de koşarlar. Bu yüzden tasmasız dolaştırılması tavsiye edilmez. Fakat tüm insanlar ile dost olabilen King Charles’lar bu özelliklerinden dolayı kesinlikle iyi bir bekçi değillerdir.

King Charles Spaniel Bakımı

King Charles bakımı nasıl yapılır sorunun cevabı oldukça kolaydır. Satılık King Charles ilanlarına bakan kişilerin akıllarına ilk gelen şeylerden birisi bu türün bakımının zor olup olmadığıdır. Fakat bu türlerin bakımları basittir. King Charles ayda bir muhakkak banyo yaptırılmalıdır. Bunun yanı sıra haftada bir kez de tüyleri taranmalıdır. King Charles’ların tüyleri uzundur, bundan dolayı da fazlaca kir toplayabilir. Dışarıya çıkarılmış olan bu türlerin eve girerken özellikleri ayakları ve kulaklarının temizlenmesi ve taranması gereklidir. Bakımı kolay bu sevimli türe sahip olmak isteyen kişiler firmamız aracılığıyla satılık King Charles ilanlarına bakabilir.

King Charles Apartmanda Bakılır Mı?

Apartmanda King Charles bakmak herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu tür ev ortamında yaşamaya elverişli hayvanlardan birisidir. Bundan dolayı bahçeye sahip olmayan kişiler de gönül rahatlığıyla satılık King Charles ilanlarına bakarak evinde beslemek adına bu türü alabilir. King Charles türünün bakımı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken şey sıcaklıktır. Şayet çok sıcak bir yerde yaşanılıyorsa King Charles türünün hava alması için sık sık dışarıya çıkarılması gereklidir. Bunun yanı sıra apartman dairesinde yaşayan kişilerin bu türü beslemelerinde hiçbir sakınca yoktur.

King Charles Spaniel Karakter Yapısı

King Charles karakteristik özelliklerinden en önemlisi sahipleri ile vakit geçirmeyi çok sevmesidir. Aşırısı sadık olan bu tür aynı zamanda çok oyuncu ve neşelidir. King Charles genel itibariyle çok uyumlu ve sosyal hayvanlardır. Fakat bazı türleri çekingen de olabilir. Bu durumda eğitim ile çözülebilecek bir sorundur. Özellikle apartmanda yaşayan ve satılık King Charles arayan kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi bu türün çok havlayıp havlamamasıdır. Apartmanda yaşayan bir köpek türünün fazla havlaması komşular tarafından kötü karşılanabilecek bir durumdur. Fakat King Charles çok havlama davranışı sergileyen bir köpek türü değildir.

King Charles Spaniel Eğitimi

King Charles’a nasıl eğitim verileceği konusu da oldukça kolaydır. Bu tür eğitime çok açıktır. Fakat özellikle yavru King Charles eğitimi konusunda dikkatli davranılmalıdır. Yavru bir King Charles’a ilk olarak hayır kelimesinin anlamı açık bir şekilde öğretilmelidir. Daha sonrasında tuvalet eğitimi verilmelidir. King Charles eğitimi sırasında en çok kullanılan yöntem de ödüldür. İstenen davranışın ardından ödül verilmesi bu türün de çok daha hızlı bir şekilde öğrenmesine yol açacaktır. Bu ödülün istenen davranışın hemen ardından verilmesi de önemli bir konudur.

King Charles türü hassas bir yapıya da sahiptir. Bundan dolayı eğitim verilirken kibar bir şekilde yaklaşılmalıdır. Kibarca verilen eğitimler sonucunda King Charles pek çok şeyi hızlı bir şekilde öğrenecektir. Son derece akıllı ola bu türü evinde beslemek isteyen kişilere de gösterilebilecek adres firmamızdır. İnternet sayfamızda yer alan satılık King Charles ilanlarına bakılarak bu türe sahip olunması çok kolaydır.

King Charles Spaniel Sağlığı

King Charles sağlık sorunlarından bazılarına oldukça yatkındır. Örneğin kalp yetmezliğine neden olan bazı hastalıklar King Charles türünde sıklıkla görülebilir. Bunun yanı sıra kalça displazisi de King Charles’lar çokça rastlanan bir genetik hastalıktır. Bu türün yaş ortalaması 10-12 yıl arasındadır. Yaşın ilerlemesi ile beraber görme ve işitme problemleri de yaşanmaya başlanabilir.

King Charles türünün kulaklarındaki tüyler oldukça uzundur. Bu durum da bazı mikropların toplanmasına ve bazı kulak hastalıklarına neden olmasına yol açabilir. Böyle bir rahatsızlığın önüne geçebilmek için kulak bakımlarının dikkatli bir şekilde yapılması gereklidir. Özenle bakılmasının ardından sahiplerine herhangi bir problem yaşatmayacak olan bu türü beslemek için satılık King Charles arayan kişilere gösterilebilecek adres firmamızdır.

King Charles Fiyatları

King Charles ne kadar sorusunun yanıtını belirleyen bazı faktörler vardır. Bunların da başında bu türün yaşı ve sağlık durumu gelmektedir. Fakat King Charles satın almak isteyen kişilere net bir fiyat bilgisi verebilmek kolay değildir. King Charles satın almak istiyorum diyen kişiler bu türün fiyatını öğrenebilmesi için ilk olarak firmamızın sayfasını ziyaret etmesi gereklidir. Daha sonrasında ilanlardan en beğendikleri köpeği seçilmesinin ardından fiyat alınabilmesi mümkün olacaktır. Firmamız her türlü King Charles türünün bulunabileceği bir adrestir. Bundan dolayı hangi tip King Charles aranıyor olursa olsun ilk olarak satılık King Charles ilanları için firmamıza bakılmalıdır.

YUKARI -->