ARAMA

SATILIK BORDER COLLİE İLANLARI

Dişi, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Border Colie

Görüşülür
/ 1

SATILIK Border Collie

Fotoğraflar Border Collie ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Border Collie Irk Özellikleri

Şaşırtıcı derecede yetenekli aynı zamanda bir o kadar sevimli bir çoban köpeği olan Border Collie ana vatanı İngiltere olan oldukça çalışkan bir köpektir. İtaat ve azim konusunda sahiplerini oldukça mutlu eden Border Collie;

Oldukça akıllı Kendilerini işe adayan İhtiyat konusunda da 24 saat boyunca tam anlamıyla tetikte bekleyen köpeklerdir.

Border Collieler 15. yüzyılda İngiltere ve İskoçya sınırında çobanlık yapması için yetiştirilen bir köpek ırkı olmakla beraber itaat yarışmalarının en yüksek puan alan köpeklerinden de biridir. 15. yüzyıldan günümüze sürü gütme konusunda birçok köpek ırkının geliştirilmeye çalıştığı görülse de hiçbirinin Border Collie kadar etki sahibi olmadığı da görülmüştür. Aynı zamanda 1900’lü yılların başında Avustralya’ya da götürülen Border Collieler kıtanın sürü gütme köpeği ihtiyacını fazlasıyla karşılamış hatta oradan Yeni Zelanda içlerine kadar da yayılmıştır. 

Border Collie Temel Özellikleri

Border Collie zekâsı ve çalışkanlığıyla tüm dünyada oldukça şöhret sahibi olmuş bir köpek cinsi olmakla beraber sahiplerine olan itaatleri ve azimleriyle de ön plana çıkmaktadır. Sahibinden bir an olsun ayrılmak istemeyen Border Collieler her konuda öğrenmeye oldukça heveslidir. Aynı zamanda sahipleriyle bolca vakit geçirme konusunda elinden gelen tüm çabayı sarf eden Border Collie’nin belirgin özellikleri arasında günlük enerjilerini atma gereklilikleri de mutlaka belirtilmelidir. Apartman ortamında bakıldıklarında günlük enerjilerini atmaları için uzun süreli ve özel egzersizler yapmaları gereken bu çoban köpekleri oldukça hareketli, oyuna ve öğrenmeye düşkün yapılarıyla da dikkat çekmektedir.

Border Collie Görünüş ve Yapısı

Genel anlamda klasik bir çoban köpeği görüntüsünün çok da dışına çıkmayan Border Collie orta genişlikte bir kafaya sahip olmakla beraber ne fazla yuvarlak ne de çok dolgun bir yanak yapısına sahiptir. Border Collie’nin kısa burnu uç tarafa doğru sivrilirken vücut yapısı olarak da omuz başının yüksekliğinden biraz daha uzun olduğu görülmektedir. Border Collie'nin görünüşü için oldukça önemli olan ten rengi genelde siyah – gri olarak dikkat çekse de kızıl - beyaz renkteki Border Collielerin sayıları da oldukça fazladır. Dik ya da yarı dik konumda olan kulakları orta büyüklükte ve en düşük desibeldeki seslere karşı bile oldukça duyarlıdır. Kuyruğu kısmen uzun olan ve en azından dizlerine kadar uzanan Border Collie tüyleri ise düz, yumuşak ve çift tabakalıdır. Bu sayede kötü koşullara dahi kolaylıkla dayanabilen bu köpekler kısa tüylüler ve uzun tüylüler olarak da sınıflandırılabilir. Border Collie boyunlarındaki yele görünümü boyun tüylerinin diğr bölgelerindeki tüylere göre daha uzun olmasından ileri gelirken Border Collielerin yerden omuz yüksekliklerinin 48 ile 53 cm, ortalama ağırlıklarının da 18 kg olduğu da ifade edilebilir.

Border Collie Kökeni

İlk olarak İskoçya - İngiltere sınırında çobanlık yapmaları için yetiştirilen Border Collie ırkı;

Daima tetikte ve ihtiyatlı olmaları İçgüdüsel anlamda oldukça önemli özelliklere sahip olmaları Sevgi dolu yapıları Hiç bitmeyen bir enerjiye sahip olmaları Çobanlık içgüdüleri bir hayli gelişmiş Oldukça çalışkan köpeklerdir.

Bu özellikleri Border Collie’nin kökeni hakkında temel bilgiler içerse de zaman geçtikçe bir aile köpeği olarak yetiştirilmek istenen bu köpeklerin 1570’lerden bu yana sahiplerine sürü gütme anlamında oldukça önemli avantajlar kazandırmaları kökenlerinin bir sonucu olarak da ifade edilebilir.

 

Border Collie Irk Mizacı

Border Collie'nin mizacı anlamında ilk belirtilmesi gereken husus en zeki çoban köpeği ırkı olmasıdır. Bu zekâsı koyun gütme konusunda Border Collie ırkını dünyanın en iyisi yaparken, ihtiyatlı yapıları da Border Collie ırk mizacının bir sonucudur. Irk mizacı bakımından çok çevik olarak nitelendirilebilen Border Collie aynı zamanda hızlı bir köpektir. Border Collieler bu özelliklerinin yanında olukça enerjik, hareketli ve bu enerjilerini günlük olarak atmaları gereken köpeklerdir. Bu nedenle açık alan haricinde apartman tarzı yapılarda aile köpeği olarak yaşamaları zor olmakla beraber bu yönde özellikle günlük enerjilerini atabilmeleri için profesyonel anlamda eğitim almaları gerekir. Border Collie yabancılarla kısa bir süre geçirdikten sonra iyi anlaşıyor olsa da yabancılara karşı sürekli tetikte olmaları da bu yönde belirtilmesi gereken önemli özelliklerinden de biridir. Diğer birçok köpek ırkı gibi içine kapanma tarzı kötü özellikleri olmayan Border Collie genel anlamda mutlu yapıda bir köpektir.

Border Collie Karakter Özellikleri

Border Collie çok sevecen, itaatkar, sahibine oldukça bağlı ve onunla önemli duygusal bağlantılar kurabilen bir köpektir. Border Collie için bir aşk olan koyun gütmek yaşam amacı olarak da ifade edilebilir. Koyun gütmede tam anlamıyla profesyonel olan Border Collie hiçbir koyunun sınırların dışarısına çıkmasına izin vermemesiyle tanınmaktadır. Çok akıllı bir köpek olan Border Collie sürekli tetikte olan, ihtiyatlı aynı zamanda da oldukça duygusal köpeklerdir. Sahiplerinin kendilerine olan davranışlarına aynı şekilde cevap verebilen bu köpekler içgüdüsel anlamda farklı avantajlara da sahip bulunmaktadır. Border Collie'nin karakteri için her anlamda olumlu noktalardan bahsetmek de yanlış olmayacaktır. Vefalı ve sadık özellikleri yanında Border Collie köpekleri sevgilerini genel anlamda tek bir kişi temelinde yoğunlaştırırken uzamanlar tarafından Border Collie karakter özellikleri anlamında tek olumsuz durumun bu olduğu ifade edilmektedir.

 

Border Collie Bakımı ve Beslenmesi

Border Collie Bakımı

Border Collie bakımı en kolay olan köpek ırklarından biridir. Öyle ki bu köpekler için sadece tüy bakımı yapılması bile Border Collie’nin bakımı için yeterli olurken kısa sürede öğrendiği detayları ivedi olarak uygulama özelliği olan Border Collie sahibine sıkıntı vermeyen bir yapıdadır. Orta derece tüy döken köpekler sınıfında olan Border Collie bu yönüyle sık sık fırçalanması gereken ve tüy özellikleri nedeniyle keneye de oldukça yatkın bir yapıda bulunmaktadır. Border Collie yıkanmalarının ise mutlaka kuru şampuanla olması gerekmektedir. İtaat eğitimlerinde oldukça yüksek dereceler alan Border Collieler’in eğitimleri tamamlandığında çocuklarla da oldukça iyi geçindikleri görülmektedir. Temel anlamda yavru olarak alınıp eğitilmesi önerilen bu köpeklerin yeteri derecede sosyalleşmelerinin de sağlanması gerekmektedir. İlgi isteyen bu yapıları ve sosyalleşme çabaları bu köpeklerin çalışan kişiler tarafından değil de günlük çok boş vakti olan kişiler tarafından sahip olunması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Border Collie Beslenmesi

Border Collie köpekleri çok zeki ve akıllı bir cins olarak ifade edilse de beslenme eğitimleri konusunda yine de ihtiyatlı ve özenli davranılması gereklmektedir. İlk 5 haftaya kadar sadece anne sütüyle beslenilmesi önerilen Border Collie'nin beslenmesi daha sonraki süreçte aynı yer ve aynı zamanda günde 3 kere şeklinde yapılmaktadır. Köpekler 5 aylık olduktan sonra beslenme sıklığı günde 3’ten 2’ye de düşürülebilir. Köpeğin beslenmesi için beslenme kabına koyulan mama köpek yedikten sonra tamamen boşaltılmalı (tabakta mama kalmışsa) bir sonraki sefere kadar da başka bir yiyecek verilmemelidir. Sindirim sistemi ve beslenme alışkanlıkları tarafından çok önemli olan bu detaylar beslenme konusunda bir düzen sağlama anlamında da oldukça önemlidir. Sularının sürekli değiştirilmesi yanında daima temiz su verilmesi gereken Border Collieler tamamen doyduktan sonra yemeğin başından kalkan ender köpek ırklarından da biridir.

YUKARI -->