ARAMA

SATILIK BEAGLE İLANLARI

Dişi, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Erkek, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Beagle

Görüşülür
/ 1

SATILIK Beagle

Fotoğraflar Beagle ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Beagle Irk Özellikleri

Oldukça sosyal olan köpek ırlarından biri olan Beaglelar, enerjik yapıları ve herkes ile kolaylıkla dost olabilmesi sebebiyle oldukça sevilen ve rağbet gören köpeklerdir. Bunun yanında görünüşleri ile de büyük ilgi toplayan Beagle ırkı köpekler, tam anlamıyla bir ev köpeği olarak görülürler. Fiziksel özellikleri bakımından da ev ve apartman dairelerinde yaşaması oldukça kolay olan bu ırkın küçük yaşlarda eğitiminin iyi verilmesinin ardından hem tuvalet hem de havlama konusunda sıkıntı çıkarmaması, apartmanda yaşayan kişiler tarafından yoğun rağbet görmesine sebep olmaktadır.

Temel Özellikleri

Beagle’ın belirgin özellikleri arasında en dikkat çekici olanı, bu ırka mensup köpeklerin evde ve apartman dairelerinde bakımının oldukça kolay olmasıdır. Öte yandan insanlarla çok rahat sosyal ilişkiler kurabilen bir ırk olduğu için, özellikle daha önce köpek bakma tecrübesi yaşamamış ve ilk deneyimlerini yaşayacak olan aile ve kişilere tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Bununla birlikte insanlarla yakın ilişkiler kurduğu kadar diğer hayvanlarla da arası iyidir. Sokakta karşılaştığı diğer hayvanlara dostane yaklaşır, onlarla oyun oynamayı çok sever. Ayrıca yavruyken alıştırılması halinde evde bulunan diğer hayvan türleri ile de kolaylıkla dostluk kurabilir.

Beaglelar küçük köpek sınıfına dâhil olmasına rağmen atletik vücutları ve enerjik yapıları ile de dikkat çekerler. Bununla birlikte saldırgan olmaması da Beagle ırkı köpeklerin temel özellikleri arasında yer almaktadır. Ancak kavga edecekleri sırada kesik kesik havlayarak çevrede tehdit gördükleri canlıları uyarmaları en agresif davranışları arasında yer alır.

Görünüş ve Yapısı

Beagle ırkı köpekler, yapıları itibarıyla küçük boy köpekler sınıfında yer almaktadır. Bu sebeple ev ve apartman dairesi koşullarında yaşamaya elverişlidir. Yaşadığı yeri kolaylıkla benimser bu sebeple iyi bir ev arkadaşı olarak görülebilir. Ancak enerjik yapısı ve oyunculuğu ile özel ilgi ister. Bu nedenle evde vakit geçiremeyen veya onunla ilgilenemeyecek derecede yaşlı ve ilgisiz kişilerin tercih etmemesi gereken bir ırktır.

Beagle’ın görünüşü itibarıyla oldukça sevimli olması dikkat çekici bir özelliğidir. Beagle ırkı köpekler kare şeklini andıran bir ağza sahiptir. Küçük kulakları hafif yuvarlak ve diktir. Beagle ırkı köpekler erkeklerde 36 ile 43 santimetre yüksekliğe ulaşırken, dişilerde bu ölçü 33 ile 40 santimetre seviyelerinde kalmaktadır. Bununla birlikte Beagleların ağırlıkları; erkeklerde 9 kilogramdan 11 kilograma kadar değişiklik gösterebilirken, yetişkin bir dişide ise en fazla 10 kilograma kadar ulaşabilir.

Beagle ırkı köpekleri birçok farklı renkte görmek mümkündür. Hemen hemen her renk olabilen bu ırkın en belirgin renkleri; beyaz, siyah ve kahverengidir. Bununla birlikte karışık renkteki, tüyleri beyaz – sarı ve turuncu – kırmızı renklerine de sahip olabilir. Ayrıca çenesinden aşağıya sarkan uzun ve geniş kulakları Beagleların görünüşüne dair en bilinen karakteristik özellikler arasında yer almaktadır.

Kökeni

Beagle’ın kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır. Eski çağlarda İngiliz av köpeği olarak ünlenen bu ırk, daha sonra ev köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır. O dönemlerde yani 1300’lü yıllarda atik ve enerjik yapısıyla tavşan avcılığında görev almıştır. Bununla birlikte Beagle ırkı köpeklerin Kraliçe Elizabeth döneminde İngiliz tazısı ve Harrier ırkı karışımından türediği varsayılmaktadır.

Öte yandan isminin kökeni konusunda henüz net bir fikir birliğine varılmış değildir. Kimi ırk bilimciler ve otoriter tarafından adının İrlanda dilinde “beag” olarak geçen ve küçük anlamı taşıyan bir kaynaktan geldiği kabul edilirken, bazı kesimler tarafından da Fransızca bir kelime olan “begueule” kelimesinden türediği öne sürülmektedir.

Irk Mizacı

Beagle ırkı köpekler, sahipleri ile yoğun duygusal bağ kurarlar. Gelişmiş içgüdüleri sayesinde sahiplerinin içinde bulunduğu ruh halini kolaylıkla fark edebilirler. Bununla birlikte Beagle’ın mizacı gereği oyuncu ve neşeli olduğunu söylemek mümkündür. Sahipleri tarafından küçük yaşlardan itibaren iyi eğitim alan Beagle ırkı köpekler, sahiplerinin sözünden dışarı çıkmazken zaman zaman da muziplikler yapabilirler. Ancak hayat dolu ve neşeli mizaçlarından kolay kolay vazgeçmezler.

Meraklı bir mizaca sahip olan Beagle ırkı köpekler, sokakta yalnız bırakılmaları durumunda başka hayvanların peşine takılabilirler ya da sahibinden uzaklaşabilirler. Bu sebeple özellikle diğer hayvanların bulunduğu park ve benzeri yerlerde göz önünden ayırılmamalıdır.

Ortalama yaşam süreleri 12 ile 15 yıl olan Beagle ırkı köpeklerin, küçük olmalarına rağmen atletik bir yapıya sahip oldukları söylenebilir. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile yorulmak nedir bilmezler. Bu nedenle hayat dolu ve hiperaktif olarak görülürler.

Karakter Özellikleri

Beagle ırkı köpeklerin karakter özellikleri; neşeli, sevecen, mutlu ve sosyal ilişkileri kuvvetli olarak özetlenebilir. Bu ırka mensup köpekler, mutlu oldukları anlarda veya heyecanlandıklarında küçük kuyruklarını çok hızlı bir şekilde sallarlar. Özellikle tanıdık veya yabancı ayrıt etmeksizin bütün insanlara ve diğer hayvanlara karşı dostane tavırlar sergilerler. Sosyal ilişkileri bu kadar kuvvetli olan Beagle’ın karakteri gereği yalnız başına bırakılmayı sevmeyen bir huyu vardır. Bu nedenle özellikle evde uzun saatler yalnız başına kalması, onu aşırı derecede mutsuz edebilir. Bu nedenle sürekli ilgi gösterilmesi gereken sevecen karakterli bir köpek ırkıdır.

İngiltere’de geçmiş çağlarda avcı köpeği olarak kullanılması sebebiyle bazı genetik özellikleri Beagleların karakterlerine de yansımıştır. Nitekim küçük yapılı olmasına rağmen yüksek sesle uluduğu ve havladığı bilinmektedir. Bunun yanında Beagle ırkı köpekler çok iyi gözlemcidir. Ayrıca kıvrak zekâları ile hem sahiplerini hem de yabancı insanları kolaylıkla şaşırtabilirler. 

 

Beagle Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Beagle ırkı köpekler, küçük köpek sınıfına dahil oldukları için ev ortamında veya apartman dairelerinde zorlanmadan bakılabilir. Ancak enerjik yapıları ve düzenli olarak egzersiz ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda bahçeli bir evde çok daha mutlu olurlar. Bu yüzden, eğer evde veya apartman dairesinde yaşayan bir Beagle sahibiyseniz her gün köpeğinizle beraber düzenli olarak sokağa çıkmanız gerekecektir. Aksi halde dilediği gibi oyun oynayamaması ve hareket edememesi sebebiyle çok çabuk mutsuz olurlar.

Beagle’ın bakımı; sahibine egzersiz ve oyun konusunda zahmet çıkarabilirken, temizlik konusunda da büyük kolaylık sağlamaktadır. Nitekim Beagle ırkına mensup köpekler, kısa tüylere sahip olduklarından tüylerinin temizlenmesi kolay bir işlemdir. Beagle ırkı köpekler, gerekli olduğunda ya da ayda bir kere yumuşak etkiye sahip şampuanla yıkanmalıdır.

Beagle ırkı köpeklerin sağlık konusunda kronik rahatsızlıkları bulunmamaktadır. Ayrıca enerjik ve hareketli oldukları için kolay hastalanmazlar. Ancak uzun ve geniş kulaklarının sarkık olması, sokaktan veya hijyenik olmayan yerlerden mikrop kapmasına oldukça müsaittir. Bu nedenle Beagleların kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve enfeksiyon kapmaması için ara sıra temizlenmelidir. Söz konusu kulak temizlik işlemlerini ıslak mendil ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Beslenmesi

Beagle’ın beslenmesi konusunda sahiplerini dikkat etmesi gereken en önemli konu, köpeğin mevcut yaşına göre mama seçiminde bulunmaktır. Dolayısıyla Beagle yavru zamanlarındayken kemik gelişimini sağlayacak ve kaslarını yeteri kadar besleyecek türden mamalar verilmelidir. Çok sık görülmese de yavru Beagle ırkı köpeklerde ortaya çıkabilen kalça displazi rahatsızlığına yakalanmamak için besin değeri bakımından zengin mamaların tercih edilmesi büyük önem taşır.

Bunun yanında mama seçiminde mamaların içeriğinde bulunan tavuk, somon veya kuzu eti seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Bu konuda veteriner hekimlerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

YUKARI -->