ARAMA

SATILIK AMERİKAN COCKER SPANİEL İLANLARI

/ 1

SATILIK Amerikan Cocker Spaniel

Fotoğraflar Amerikan Cocker Spaniel ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Amerikan Cocker Spaniel Irk Özellikleri

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler, orta büyüklük sınıfında yer alan türden köpeklerdir. Bu ırka mensup köpeklerin tarihi 2 farklı türe dayanır. Bunlardan biri ev ve süs amaçlı kullanılan köpek türüne aitken, diğeri ise avcılık amaçlı kullanılan türleri kapsar. Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler dost canlısı olmalarıyla ünlenmiş ve oldukça sevecen köpeklerdir. Sevimli ve güzel görünüşünün yanında uysal ve iyi huylu olan Amerikan Cocker Spanieller, bu sebeplerden dolayı dünya üzerinde milyonlarca hayvanseverin favori köpek ırkı olarak öne çıkmaktadır.

Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde düzenlenen süs köpeği yarışmalarının olmazsa olmazları arasında yer alan Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler, fiziksel özellikleri ve karakteristik yapıları sebebiyle her türden köpek sahibi olmak isteyenlere uygundur. Bu nedenle daha önce köpek bakmamış ve ilk defa bir köpek sahibi olacak kişi ve ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği bir ırktır.

Temel Özellikleri

Ortalama olarak 15 yıllık bir yaşam süresine sahip olan Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpeklerin özellikleri arasında en çok dikkat çeken, bu ırka mensup köpeklerin belki en iyi korunmayı başarmış safkan köpeklerden oluşmasıdır. Dolayısıyla genetiğine bağlı olarak hemen hemen bütün özellikleri uzun yıllar boyunca özenle korunmuştur. Bu sebeple de tüm dünya çapında ev ve süs köpeği sahip olmak isteyen hayvanseverler tarafından büyük ilgi görmüş ve sıklıkla tercih edilmiştir.

Amerikan Cocker Spaniel’in belirgin özellikleri arasında akıllı ve güvenilir olmaları öne çıkmaktadır. Bu sayede ev ve özellikle apartman dairelerinde yaşamaya oldukça elverişlidir. Ancak bahçeli bir evde daha huzurlu ve mutlu olacağı kaçınılmazdır.

Görünüş ve Yapısı

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler, görünüş itibarıyla oldukça ilgi çekici özelliklere sahiptir. Tüylerinin orta uzunlukta veya kısmen uzun olduğunu söylemek mümkündür. Fiziksel olarak Amerikan Cocker Spaniel’in görünüşü hakkında ön plana çıkan özelliği kesinlikle sahip olduğu uzun kulaklarıdır. Keskin yüz hatlarına sahip olan Amerikan Cocker Spaniellerin üst dudakları çene bölümünü kapatacak şekilde sarkık durur. Yüz hatlarını öne çıkaracak şekilde kafatası da sivri ve keskin bir görünüşe sahiptir. Göz renkleri ve burunları koyu renklidir.

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekleri genellikle kızıl, siyah ve bej renklere sahip tüylere sahiptir. Bununla birlikte bej ve kahverengi tonlarında tüylere sahip olan Amerikan Cocker Spaniellerin de sıklıkla sahiplenildiği görülmektedir. Ön bacakları uzun ve kemikli görünüşe sahiptir. Bacakları yere dik açı oluşturacak şekilde uzanır. Öte yandan Amerikan Cocker Spaniellerin kuyrukları genellikle estetik amaçla kesilir. Şov amaçlı bir süs köpeği olarak da kullanılan Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpeklerin estetik görünüşleri ile birçok oynama ve makyaj yapıldığı görülmektedir.

Kökeni

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpeklerin üretiminde kullanılan ırk, İngiliz Cocker Spaniel ırkıdır. Hatta Cocker adını da İngilizceden almaktadır. Kendi dilimizde çulluk kuşu olarak adlandırdığımız kuş türüne İngilizler “woodcock” adını verirler. Eski dönemlerde İngiltere’de kuş avcılığında kullanılan bu ırka mensup köpeklerin adı bu zamanlardan günümüze gelmiştir.

Amerika kıtasına 1800’lü yılların başında getirilen İngiliz Cocker Spaniellerin, zamanla Amerika iklim şartlarına uyum sağlaması ve buradaki aynı ırk köpeklerle çiftleştirilmesi sebebiyle kendine has Amerikan Cocker Spaniel ırkı ortaya çıkmıştır. Amerikan Cocker Spaniel’in kökeni itibarıyla zamanla geçirmiş olduğu bu değişim ile İngiliz Cocker Spaniellerinden ayrılan en belirgin özellikleri, bedenlerinin ve tüylerinin kısalmış olmasıdır. Öte yandan avcı ve ev türü olarak 2 farklı cinse sahip olan Amerikan Cocker Spaniellerin, ev türünde de su ve kara Spanieli şeklinde tür ayrımı bulunmaktadır.

Irk Mizacı

Amerikan Cocker Spaniel ırkı, özellikle avcılıkta değil de ev köpeği olarak kullanılan türünde oldukça uysal ve sakin bir yapıya sahiptir. Neşeli ve oyun oynamaya düşkün bir ırktır. Bu nedenle sahibi ve ailesi ile birlikte oyun oynayarak vakit geçirmenin yanında sokakta gezmeyi çok sever. Amerikan Cocker Spaniel’in mizacı gereği oldukça sosyal bir köpek ırkı olduğunu söylemek mümkündür. En çok sevdiği aktivitelerden biri olan sokakta ve parklarda gezme sırasında karşılaştığı insanlara kolaylıkla yaklaşır. Tanıdık veya yabancı ayrımı olmaksızın karşılaştığı kişilerin kendisini sevmesinden hoşlanır. Bununla birlikte oyun oynamaktan siz yorulsanız bile o asla yorulmaz.

Karakter Özellikleri

Amerikan Cocker Spaniellerin en belirgin karakter özellikleri arasında dost canlısı olması gelmektedir. Özellikle her yaş aralığından çocuklar ile çok iyi anlaşır. Sahibine karşı saygılı ve itaatkardır. Ancak eğitiminin iyi verilmediği durumlarda kendi kafasına göre hareket ettiği de görülür. Bu konuda yavru zamanlarından itibaren itina ile eğitim verilmesi önem teşkil etmektedir. Çünkü gerek tuvalet eğitiminin verilmesi gerekse de sosyal ilişkiler yönünden iyi eğitilmiş bir Amerikan Cocker Spaniel çevresine neşe saçacaktır.

Amerikan Cocker Spaniel’in karakteri bakımından mutlu ve enerjik bir köpek ırkı olduğunu söylemek mümkündür. Avcılık genlerinden gelen özellikler bakımından koku alma ve iz sürme konusunda yeteneklidirler. Bu sebeple sürekli gezdikleri çevrelere çok rahat alışabilirler. Böylece bir Amerikan Cocker Spaniel köpeğini sokağa çıkardığınızda içiniz rahat olur. Çünkü iz sürerken sizden uzaklaşsa bile çok kolay bir şekilde evinin yolunu bulabilir.

 

Amerikan Cocker Spaniel Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpeklerin bakımı konusunda sahiplerine epey bir iş düştüğü söylenebilir. Nitekim uzun yıllardır ev ve süs köpeği olarak da kullanılan bu ırka mensup köpekler, uzun tüyleri ile sürekli bakım isteyen bir özelliğe sahiptir. Özellikle sokakta vakit geçirdiği sırada uzun kulaklarının yerle temas etmesi sebebiyle, Amerikan Cocker Spaniellerin kulaklarına özenle bakım yapılması gerekir. Uzun kulaklarının hijyenik olmayan yerler ile temasından sonra kulak içlerinde mikropların birikmesine uygun ortam oluşur. Bu nedenle Amerikan Cocker Spaniel bakımı sırasında köpeğin kulaklarının temizliği ve tüylerinin bakımı, hayvanın sağlığı açısından önem teşkil eder.

Öte yandan orta ve uzun tüylü köpek sınıfına giren Amerikan Cocker Spaniellerin tüyleri haftada en az 2 kere tımar edilmelidir. Zira orta derecede tüy döktüğü bilinen bu köpeklerin ölü tüyleri düzenli fırçalanmadığı müddetçe bakıldığı yerde sıkıntı yaratabilir. Bunun yanında ayda bir kere yumuşak etki bırakan şampuanla yıkanması hem Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpeklerin sağlığı hem de mutluluğu için önemlidir.

 

Beslenmesi

Bir ev ve süs köpeği olarak ev ve apartman dairesinin şartlarına oldukça uyumlu olduğu bilinen Amerikan Cocker Spanieller kuru ve yaş mama ile beslenebilir. Tabii ki söz konusu mamaların hem bu ırka hem de köpeğin mevcut yaşına göre seçilmesi gerekir. Her türden kuru ve yaş mamayı severek yese de sahibinin bu konuda seçici olmaması dolayısıyla sağlık sorunları yaşayabilir. Öte yandan Amerikan Cocker Spaniel beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, hangi doğal besinlerin bu ırk için uygun olduğu ile ilgilidir. Özellikle kulakları oldukça hassas olan bu ırkın baharatlı besinlerle beslenmemesi gerekir. Bununla birlikte sebzeli yiyecek türlerini hem severek yer hem de sebzelerin Amerikan Cocker Spaniel ırkları için faydalı bir besin kaynağı olduğunu söylemek mümkündür.

YUKARI -->