ARAMA

SATILIK ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ İLANLARI

/ 1

SATILIK Alman Çoban Köpeği

Fotoğraflar Alman Çoban Köpeği ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri

Alman çoban köpeği ya da alman kurdu olarak bilinen Almanya kökenli ırka sahip köpeklere ülkemizde kurt köpeği de denir. Alman kurtlarını tanımlarken Show ve iş köpekleri olarak iki versiyonda tanımlamak doğru olmaktadır. Show köpeklerinin kalçaları daha alçak ve postları çok gösterişli olmaktadır. Buna karşı iş köpeklerinin kalçaları daha yüksek ve bacak yapıları daha uzun olmaktadır.

Alman kurdu korku bilmeyen özellikte itaatkâr, cesur ve neşeli köpek cinsidir. Alman kurtları bakışları sevgi dolun olan ve sadakat açısından başka köpeklerden daha fazla sadık ve duygusal köpeklerdir. Alman kurtları yaşadıkları aileye çok düşkün olurlar ve onlardan hiç ayrılmak ve yalnız kalmak istemezler. Ailelerine ne kadar sadık ve düşkünlerse düşmanlarına karşıda bir o kadar mesafelidirler. Yalnız kalmaya fazla dayanamayan ırk olma özelliğine sahiptirler.

Temel Özellikleri

Alman kurdunun belirgin özellikleri arasında dengeli ve güçlü yapıya sahip olmaları gelir. Güçlü yapılarına karşı düşmanca bakmayan gözleri vardır. Kahverengi ve siyah renklerde olan Alman kurtlarının burunları siyah renklidir. Kulakları dik olan Alman kurtlarının 6 aylıktan küçük olan yavrularının kulaklarının şekli kıvrık olmaktadır. Eğitim verilirken zorlanılmayan özelliğe sahip olan Alman kurtlarını eğitmek için zorlanılmaz. Öğrenme kapasiteleri çok yüksek olan özelliğe sahiptirler.

Görünüş ve Yapısı

Alman kurdu oldukça aktif özelliği olan ve kendinden emin bir yapıya sahiptir. Eğitilmeyi seven köpek cinsi olan Alman kurdunun görünüşü itibarı ile dikdörtgen bir vücut yapısı bulunmaktadır. Baş ve vücutları daima orantılı olan Alman kurtlarının kemik yapıları oldukça güçlüdür. Arka ve ön bacakları adaleli ve ayaklarının görünüşü serttir. Uzun ya da kısa tüyleri olabilir. Gözlerinin görünüşü badem gibi olan ırkın zekice bakışları vardır.  

Kökeni

Alman kurdunun kökeni ile ilgili farklı teoriler bulunmaktadır. Alman kurdu ile ilgili bir teoriye göre Almanya’da bulunan çeşitli çoban köpeklerinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmış bir türdür. Başka bir teoriye göre ise dişi çoban köpeklerinin kurtlar ile çiftleşmesi sonucu oluşmuş bir türdür. Alman kurdunun kökeni ile ilgili en net bilgi uzun tüylü olan cinslerinin 1882 yılında Hannover’de ortaya çıkmasıdır.

Irk Mizacı

Alman kurdunun mizacı gereği oldukça gelişmiş koruma içgüdüleri bulunur. Cezaya dayalı eğitim uygulanması Alman kurt köpeklerinde başarıya ulaşmamaktadır. Bazıları huysuz ve çekingen karaktere sahip olabilir ve bu karakterdeki köpekler korku nedeni ile ısırmaya daha meyillidirler. Alman kurt köpekleri yalnız kalmayı sevmeyen itaatkâr ve oldukça zeki köpeklerdir. Yaşam süreleri ortalama 13 yıl olan Alman kurtları doğru eğitim ile tam bir Show ve aile köpeği olmaya uygun köpeklerdir.

Karakter Özellikleri

Alman kurdunun karakteri itibarı ile egzersizlerden çok hoşlandığı bilinmektedir.  Bu nedenle yoğun aktivite uygulaması yapmak köpeği mutlu edecektir. Yeterli egzersiz yaptırılan köpekler evlerde hatta apartmanlarda yaşayabilirler. Ancak ırkın en uygun yaşam alanı bahçeli evler olmalıdır. Mizaçları eğitilmeye çok uygun olan ırktır bu nedenle çoban köpeği, polis ve asker köpeği, arama ve kurtarma köpeği, koruma ve rehber köpeği olarak kullanılabilir.

 

 

Alman Çoban Köpeği Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Az tüy dökmesine karşı sürekli tüy döken ırktır. Mevsimsel tüy dökülmeleri daha yoğun olan Alman kurtlarının bakımı yapılırken tüy temizliği için günlük fırçalama yapılmalıdır. Deri yağ dengesini bozmamak adına sık yıkanması tavsiye edilmez. Yıl içerisinde en fazla 2 ve 3 kez yıkanmalıdır.

Beslenmesi

Mide yapısı oldukça hassas olan Alman kurdunun beslenmesi özel diyetlerle yapılmalıdır. Çeşitliliği bol olmayan ya da köpeğe alerji yapmayacak mamalarla beslemek köpeğin sağlığını korumak adına önemli olmaktadır.

YUKARI -->