ARAMA

SATILIK AKİTA İNU İLANLARI

Dişi, 2 Aylık

Akita İnu

Görüşülür
Dişi, 2 Aylık

Akita İnu

Görüşülür
/ 1

SATILIK Akita İnu

Fotoğraflar Akita İnu ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.
Akita İnu Irk Özellikleri

Akita İnu ırkı köpekler Japonya kökenlidir. Görünüşleri oldukça estetik ve biçimli olan bu köpeklerin adını Japonya’da bir yerleşim merkezi olan Akita bölgesinden almaktadır. Söz konusu bölge bir adaya ait kara parçası olduğundan Akita İnu ırkı köpeklerin başka ırklarla kaynaşması mümkün olmamıştır. Bu sebeple günümüze kadar safkan olarak gelebilmişlerdir. Akita İnu ırkı köpekler, başta anavatanları olan Honshu adası olmak üzere günümüzde bütün Japonya’nın simgesi haline gelmiş ve tüm dünyada özel bir ilgi duyulan köpeklerdir. Akita İnu ırkı köpekler, görünüşleri itibarıyla oldukça ilgi çekici ve sevimli bulunan türden asil hayvanlardır.

Temel Özellikleri

Akita İnu ırkının en temel özelliği, özgür ruhlu olmalarıdır. Yüzyıllar boyunca Japonya’daki Honshu adasında başlarına buyruk olarak yaşamlarını sürdürmeleri sebebiyle özgür kalmaya alışıklardır. Ancak sakin görünüşleriyle de sahiplerinin takdirini kazanmalarıyla da ünlüdürler. Bunun yanında oldukça akıllı olan bu köpeklerin eğitiminde sabırlı ve kararlı davranılması gerekir.

Akita İnu’nun belirgin özellikleri arasında en dikkat çekeni bu ırka sahip olan köpeklerin sahip olduğu fiziksel görünüş ve asil duruşlarıdır. Vücutlarının güçlü ve kuvvetli olması, egzersiz ihtiyaçlarının da giderilmesiyle oldukça atik ve dayanıklı köpek ırkı olduklarını söylemek mümkündür. Bu sebeple uzun yıllar Japonya’da koruma ve bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Özellikle Japon İmparatorluğu’nun saraylarında koruma görevi verilen bu köpeklerin görevlerini sadakatle yerine getirdiklerini söylemek mümkündür.

Görünüş ve Yapısı

Akita İnu ırkı köpeklerin karakteristik bir yüz hatları vardır. Görünüş itibarıyla küçük ve köşeli kulaklara sahip olan bu köpeklerin doğumundan itibaren kulakları dik bir şekilde durur. Akita İnu’nun görünüşü konusunda diğer dikkat çekici detay ise gözleridir. Genellikle koyu renkte ve küçük gözlere sahiptirler. Ayrıca göz çevrelerinin üçgen olması bu tür köpekleri sevimli ve çekici kılmaktadır. Akita İnu ırkı köpeklerin kafatası düz, sırtı ise yassı biçimdedir.

Akita İnuların dış tüy tabakası kalın ve düz tüylerden oluşmaktadır. Ancak iç tabakadaki tüyler ince ve yumuşaktır. Bu ırka mensup köpeklerin en çok bilinen renkleri kırmızı ve beyaz renkli tüylere sahiptir. Safkan Akita İnuların tüylerinde benekli desenler bulunmaz, ancak Amerika kıtasında bulunan türlerde benekler görülebilir.

Bir ada köpeği olarak yetişip geliştiklerinden Akita İnular oldukça iyi yüzücülerdir. İyi yüzmelerinin sebebi de güçlü bacakları ve ayaklarının yayvan olmasıdır. Bunun yanında kıvrımlı ve kalın bir kuyruğa sahiptir. Akita İnu ırkı köpekler yapıları gereği büyük köpekler sınıfına girmektedir. Yükseklikleri erkek ve dişilerde ortalama 34 ile 54 santimetre arasında değişirken ağırlıkları ise erkeklerde 66 ile 71 kilogram, dişilerde ise 61 ile 66 kilogram arasıdır. Akita İnu ırkı köpeklerin ortalama yaşam ömrü 10 ile 12 yıl olarak görülmektedir.

Kökeni

Bir adalar ülkesi olan Japonya’ya bağlı Honshu adasa has bir köpek ırkı olan Akita İnu’lar adlarını da bu ada üzerinde yer alan bir bölgeden alırlar. Irkın geçmişi 1600’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Güçlü ve dayanıklı yapısı sebebiyle o dönemlerde Japonya kraliyet saraylarında koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Akita İnu’nun kökeni olan Akita bölgesinden önce Japonya’nın diğer adalarına ve arıdan tüm dünyaya yayılması kısa sürede meydana gelmiştir.

Akita İnu ırkının Japonya dışında dünyada yayılması çok uzun zaman öncelerine dayanmamaktadır. 1937 yılında Japonya’ya turist olarak gelen ABD vatandaşı Hellen Keller adlı bir kadın, bu özel ırkı Japonya dışına çıkarmasının ardından Akita İnuların tüm dünyada bilinirliğinin artması sağlanmıştır. Bunun ardından 2. Dünya Savaşı sonrasında Japonya’dan ülkelerine dönen çok sayıdaki ABD askeri beraberinde bu köpekleri kendi ülkelerine taşımışlardır.

 

Irk Mizacı

Fiziksel olarak iri ve kuvvetli olmasıyla beraber Akita İnu ırkı köpeklerin yabancı köpeklerle anlaşması biraz problemli olabilmektedir. Sahibine karşı aşırı derece bağlılık gösteren Akita İnu’nun mizacı, sahibi dışında diğer insanlar ve köpeklere karşı saldırgan olabilme özelliği ile tanımlanıyor. Bunun yanında özgürlüğe düşkün bir yapısının olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu nedenle başka köpeklerle bir arada olmaktan ve onlarla beraber oyun oynamaktan pek hoşlanmadıkları söylenebilir. Ancak çocuklar ve özellikle sahibinin çocukları ile iyi anlaştığı bilinmektedir. Çocukların yaşça büyük olması da Akta İnu ile sağlıklı iletişim kurmasında önemlidir. Bununla beraber yabancı olarak gördüğü çocuklar için tehdit oluşturabilir.

Akita İnuların eğitiminde sabırlı ve kararlı olmak gerekir. Bahsettiğimiz gibi özgür ruhlu bir ırk olan bu köpeklerin sahibi dışında itaat ettikleri başka birilerinden söz etmek mümkün olmamaktadır. Ancak akıllı ve cesur bir köpek olduklarından çoğu zaman nerede ne yapması gerektiğini bilir.

Karakter Özellikleri

Akita İnu köpekleri, özgür ruhlu, oyuncu ve hareketli köpeklerdir. Bu nedenle özellikle sahipleri ile birlikte oyun oynamaktan ve egzersiz yapmaktan büyük mutluluk duyarlar. Köklerinin dayandığı Japonya’da uzun yıllar saray koruma köpeği olarak kullanılması sebebiyle de sahiplerine karşı itaatkâr ve koruyucudurlar. Bununla birlikte güçlü avlanma içgüdülerine sahiptirler. Akita İnu’nun karakteri bakımından en belirgin olanı oldukça az havlama davranışında bulunmalarıdır. Bu nedenle asil ve kibar bir köpek ırkı olduklarını söylemek mümkündür.

Sahibi ile güçlü bağ kuran Akita İnular duygusal köpeklerdir. Aile ortamına alıştırıldığında ailenin diğer bireylerini de aynı şekilde benimser ve korurlar. Akita İnular sokakta kendi başlarına gezmektense sahibi ve ailesi ile birlikte koşup oyun oynamayı tercih ederler.

 

Akita İnu Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı

Akita İnu ırkı köpeklerin tüyleri sık sık fırçalanmalıdır. Çok fazla tüy döktüğü konusunda kötü bir şöhrete sahip olan bu köpeklerin haftada en az 1 kere, detaylı bir şekilde tımar edilmesi gerekir. Ölü tüylerden kurtulmak için fırçalama esnasında metal dişli tırnak kullanılması faydalı olacaktır. Akita İnu’nun bakımı sırasında tüylerinin doğallığı ve yumuşaklığının korunması için doğal sabun veya şampuan tercih edilmesi önemlidir. Zaman zaman ayaklarının üzerinde çıkan tüylerinin kısaltılması gerekir. Öte yandan ılıman ve soğuk iklim kuşağına alışkın olan Akita İnuların yaz mevsiminin aşırı sıcaklarından bunalmaması için tüylerinin çok uzun tutulmaması gerekir.

Egzersiz ihtiyacı hat safhada olan bir köpek ırkı olan Akita İnuların mutlaka her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkarılması gerekir. Açık havada sahibi ve ailesi ile birlikte vakit geçirmeye çok alışkın olduğu için ev ve apartman dairelerinde uzun süre kapalı kalması, Akita İnuların sağlıklarını bozabilmektedir. Bu sebeple, mümkün oldukça dışarıda bakılmalı veya egzersiz ihtiyacı giderilmelidir.

Beslenmesi

Akita İnu ırkı köpekler, büyük köpek ırkına mensuptur. Bu nedenle evde ya da apartman dairelerinde beslenmesi konusunda sıkıntı yaşanabilir. Ancak küçüklüğünden beri eve alıştırılırsa bu standartlarda yaşama uygun olabilir. Akita İnu’nun beslenmesi hem doğal hem de fabrika üretimi mamalarla sağlanabilir. Doğal olarak beslenmek istendiğinde tercih edilmesi gereken bazı besinler, Akita İnu ırkının genetik olarak da yatkın olduğu ve en sevdiği besinlerden oluşmalıdır. Bu besinler;

  • Balık türleri
  • Pirinç
  • Doğal deniz ürünleri
  • Kimi zaman yosun ve salatalar

Olarak sıralanabilir. Öte yandan kırmızı et, beyaz et türleri de aşırı yağlı olmadıkça tercih edilebilir. Bununla birlikte Akita İnu ırkının beslenmesinde kuru ve yaş mama tercihinde de bulunulabilir.

YUKARI -->