Köpekle Yaşamanın Faydaları

30.05.2019 tarihinde paylaşıldı.

Köpekle Yaşamanın Faydaları

Köpek sahibi olmanın yararları ele alınmak istendiğinde, listenin oldukça kabarık olduğu gözlemlenmektedir. Sadık olmalarıyla bilinen köpeklerden bir tanesinin sahiplenilmesi ve bu köpekle aynı ortamda yaşanması, insan hayatı için oldukça önemli etkenleri bir araya getirmektedir. Hayata renk katacak bu güzel hayvanların arkadaşlığı sayesinde, kişinin yaşamına çeşitli güzellikler sirayet etmektedir. Kişinin bir canlının sorumluğunu üstlenmesiyle birlikte, sorumluluk duygusunun gelişmesi, köpekle yaşamanın faydaları arasındaki en önemli özellik olarak sayılabilir.

Köpekle Yaşamak Mutluluk Sebebidir!


Köpek ya da herhangi bir evcil hayvanla vakit geçirmenin, beyinde yer alan dopamin ve serotonin seviyesinin yükselmesine yardım ettiği, böylece kişinin kendisini mutlu hissetmesinin sağlandığı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yorucu şehir hayatının yol açtığı stres ve gerginliğinin ardından evine gelmiş olan kişinin, evinde kendisini bekleyen tüylü dostuyla karşılaşması ve onunla vakit geçirmesi, kişinin yaşadığı tüm olumsuzlukları unutmasını sağlamaktadır.

Köpekle geçirilen 15-30 dakikalık sürecin sonunda, kişide var olan tüm gerginliklerin ortadan kalkıp, yerini güzel duygulara bırakması da uzmanların görüşü olarak bilinmektedir. Varlıklarıyla mutluluk verip, dostluklarıyla güven sağlamakta olan köpeklerin bir insanın hayatında yer alması, her açıdan olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Köpek Sahibi Olmak Uzun Yaşamayı Sağlar!


Köpekle birlikte yaşayan kişiler üzerinde yapılan bir bilimsel araştırmanın neticesinde, bu kişilerde kolesterol, tansiyon ve stres gibi hastalık seviyelerinin en eza indiği gözlemlenmiştir. Her 2 insandan bir tanesinde görülmekte olup ölüme kadar götüren bu rahatsızlıkların, köpek sahibi olan kişilerde daha az görülmesi, köpek beslemenin ömrü uzattığını kanıtlamaktadır. Arıca kişilerde var olan hastalıkların ortaya çıkarmış olduğu nöbetlerin de azalmasını sağlaması, köpekle yaşamanın faydalarını bir kez daha gün yüzüne sermiş bulunmaktadır.

Köpekle Yaşamak Yalnızlığı Ortadan Kaldırır


Yalnızlığın giderek fazlalaşmakta olduğu son dönemlerde, insanların tek başına hayatlarına devam etme oranında bir yükseliş görülmektedir. Yalnız yaşamak zorunda kalmanın, birçok psikolojik sorunu da beraberine getirdiği herkes tarafından bilinmektedir. Kişinin sahipleneceği bir köpek sayesinde, bu yalnızlığını ortadan kaldırması ve hayatının geri kalanında sadık bir dosta sahip olması mümkündür.

Oldukça iyi dost sayılan ve sadık olmalarıyla nam salan köpeklerle aynı ortamda yaşamak, kişinin duygusal yönden tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Her ihtiyaç duyulduğunda sahibinin yanında gerçek bir dost gibi hazır bekleyen köpekler, sahiplerinin mutlu olması için ellerinde geleni yapacak gerçek arkadaşlardır. Ayrıca köpeklerle sohbet edip, onlara dert anlatmanın kişide terapi etkisi oluşturduğu, bilimsel yöntemlerle kanıtlanmıştır.

Köpekle Yaşamak İyilik Seviyesini Arttırmaktadır


Köpekle yaşamanın faydaları içerisinde yer alan en önemli etkenlerden bir tanesi de köpek sahibi olmanın insanların daha iyi olmasını sağlamasıdır. Genel manada hayvan sahibi olmak, oldukça önemli bir sorumluluktur. Kişinin bir canlının bakımını üstlenmesi, o canlının her anından sorumlu olmasına sebep olur, böylece kişide sorumluluk duygusu gelişir. Bir canlının tüm sorumluluğunu üstlenmek, bu sorumlulukla beraber merhamet duygusunu da beraberinde getirmektedir.

Kişinin kendisine muhtaç olan bir varlığın tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çaba sarf etmesi, daha iyi bir insan olmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca aile içerinde bir köpeğin bulunması, çocukların ve diğer aile bireylerinin de aynı duygulara sahip olmasını sağlayacaktır. Küçüklüğünden itibaren bir köpekle aynı ortamda yaşamış olan bir çocuğun, hayvanlara karşı bakışı olumlu yönde etkilenir. Böylece çocuk merhameti, paylaşmayı ve sorumluluk sahibi olmayı, köpekler sayesinde öğrenmiş olur.

 

 

YUKARI -->