Köpek Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

30.05.2019 tarihinde paylaşıldı.

Köpek Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Köpek sahibi olanların dikkat etmesi gereken unsurlar için en önemlisi; köpek bakmanın büyük bir sorumluluk olduğu gelmektedir. Eğer bu sorumluluğu taşıyabileceğinizden tamamen eminseniz, bi köpek edinmeniz gerekmektedir. Aksi halde köpeğe bakmanız sebebiyle ondan ayrılmanız gibi oldukça olumsuz durumlar meydana gelebilir. Öncelikli olarak köpek sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler:

  • Köpek bakımı tamamen disiplin işidir. Köpeğinizi her gün aynı saatlerde dışarı çıkarmalı, egzersiz ve tuvalet ihtiyacını karşılamalı, beslendiğinden emin olmalısınız.
  • Köpeğinizin egzersiz yaptığından emin olmanız oldukça önemlidir. Köpeklerin yaptığı egzersizler hem fiziksel gelişimine hem de diğer evcil hayvan ve insanlarla olan iletişimine etki etmektedir.
  • Köpeğiniz ile anlaşmak için vakit ayırmanız oldukça önemlidir. Köpekler tamamen sahibine bağlı canlılardır. Bundan dolayı da ilgilenmediğiniz durumlarda depresyona girebilir, yemeden içmeden kesilebilir.
  • Köpek bakımında en önemli iki kilit nokta ise; sevgi ve otoritedir. Köpeğinize her zaman sevgi ile yaklaşın ama özellikle büyük ırk köpeklerde evde patronun kim olduğunu anlamasını sağlayın. Bunun için belirli yasaklar koyabilir ve belirli davranış alışkanlıkları geliştirebilirsiniz.

Köpek Gezdirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpek sahiplerini en çok zorlayan konulardan biri de, köpek gezdirme sırasında diğer köpek saldırılarıdır. Diğer köpek saldırılarında köpeğinizi korumak ya da ayırmak için araya girmemeniz gerekmektedir. Bu gibi kavgaları önlemek için ilk olarak olası riskli durumlardan kaçınmanız ve köpeğinizi kontrol edebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlara karşı özellikle saldırgan köpeklerin dikkatini dağıtmak için yanınızda yiyecek bulundurabilir ya da farklı bir noktaya taş vs. Atmayı deneyebilirsiniz. Bunun dışında köpek sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler:

  • Köpeğinizi gezdirirken yanınızda mutlaka ödül maması bulundurun. Özellikle verdiğiniz komutları alması halinde bu mamalardan verebilirsiniz.
  • Köpeğinizi gezdireceğiniz alanları önceden araştırın. Mümkünse sık sık köpek gezdirilen ve köpek gezdirmeye uygun parklarda köpeğinizi dolaştırın. Bu sayede köpeğiniz diğer köpekleri tanıyabilir, arkadaşlık edebilir ve fiziksel aktivitelerini gerçekleştirebilir.
  • Köpek parkları özellikle çocuk ve diğer evcil hayvanlardan arındırılmış alanlar olduğu için köpeğinizin özgürce gezebileceği bölgelerdir.

Köpeğinizin Bakımını Asla İhmal Etmeyin

Köpekler sahiplerine oldukça bağlı canlılardır. Bundan dolayı da bazı durumlarda ilgiden sıkılabilir, köpeğinizi görmezden gelebilirsiniz. Bu gibi durumlara karşı her zaman dikkatli olmak ve günlük bakım rutinlerini aksatmadan yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle köpeğinizin burnunu, ağzınızı ve vücudundaki tüm değişmeleri dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Dışarda herhangi bir darbe ya da alıp almadığına bakmanız, burnunun kuruluğunu incelemeniz ya da köpeğinizin o günkü sağlık durumu için analiz yapmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında köpek sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler:

  • Eğer köpeğinize komut öğretmek istiyorsanız, bu konuda otoriter davranmanız gerekmektedir.
  • Köpeğinize kızdıktan sonra onu sevmeye başlamanız ya da severken bir anda kızmanız, kafasının karışmasına ve yanlış komutlar almasına yol açacaktır. Bundan dolayı köpek eğitimi verirken iradeli davranmalı ve belirli bir tutumu sürekli hale getirmelisiniz.

 

YUKARI -->