Köpek Sahiplendikten Sonra Bilinmesi Gerekenler

30.05.2019 tarihinde paylaşıldı.

Köpek Sahiplendikten Sonra Bilinmesi Gerekenler

Köpek sahiplenmesinin ardından yapılması gerekenlerin neler olduğunu bilmek köpeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Bir köpeğe bakmak kolay bir iş değildir. Bundan dolayı köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler ilk olarak kendi koşullarını göz önünden geçirmelidir. Bir köpek için ayrılabileceği yeterli vakti olmayanlar, maddi olanağı kısıtlı olanlar ya da yeterli alanı olmayanlar köpek sahiplenme konusunu bir daha düşünmelidir. Evinizde köpek için uygun bir ortam yoksa bu hem köpek için hem de sizin için çok zorlayıcı olabilir. Tüm bunları göz önüne alarak köpek beslemeye karar verenler de köpek sahiplendikten sonra bilinmesi gerekenleri öğrenmelidir.

Sabırlı Olmak Şart

Evlerinde ilk defa köpek besleyecek olan kişilerin bilmeleri gereken ilk şey sabırlı olmaları gerekliliğidir. Köpek beslemek için ideal ortamın yaratılması, eğitimlerin verilmesi, düzenli veteriner kontrollerinin yapılması gereklidir. Bunlar da sabır gerektiren işlerdir. Sakin bir şekilde köpeğinizin davranışlarını takip etmeli ve onun hoşuna ne gidiyorsa siz de ona göre davranmalısınız. Bu şekilde sabır gösteren kişiler çok rahat bir şekilde köpeklerini eğitebilir.

Köpeğinize Uygun Ortamı Yaratın

Köpek sahipleri evlerinde ya da varsa bahçelerinde köpekleri için uygun ortamı sağlamalıdır. Bunun için ilk olarak köpeğin ihtiyaç duyduğu şeyler alınmalıdır. Örneğin oyuncaklar bir köpeğin olmazsa olmazları arasındadır. Bu yüzden oyuncak alınması şarttır. Bunun yanı sıra taşıma çantası, tasma gibi aksesuarlar da alınmalıdır. Yine aynı şekilde köpeğiniz için en uygun şampuan hangisi olduğu araştırmalı ve onu almalısınız.

Bunların dışında köpeğinize ait bir alan da yaratmalısınız. Bunun için bir köpek evi ya da yastık, battaniye gibi şeyler kullanabilirsiniz. Köpeğinizin sevdiği oyuncakları da bu alana koymanız o alanı benimsemesi için oldukça önemlidir. Böyle bir ortamın varlığı da köpeğinizin kendisini güvende ve huzurlu hissetmesi için çok önemlidir.

Tuvalet Eğitimi Verin

Köpek sahiplendikten sonra bilinmesi gerekenler arasında nasıl tuvalet eğitimi verileceği vardır. Bu eğitim verilirken tuvalet pedleri kullanılabilir. Bunun ilk olarak güvenli bir bölge oluşturulmalı ve tuvalet pedleri oraya konulmalı. Bu pedler köpeğinizin eğitim sürecinde evi kirletmemesi içindir. Asıl eğitim dışarıda verilmelidir. Eğitim süresi boyunca bu pedlerin sayısı azaltılmalıdır. Dışarıda eğitim verilirken köpeğinizin ıslattığı bir pedi yanınıza alabilirsiniz. Böylece köpeğiniz daha rahat tuvaletini yapacaktır. Tuvalet eğitimi verirken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri ise tuvalet saatlerinin düzenli tutulmasıdır. Her gün aynı saatlerde tuvalet için köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak eğitim için de önemlidir.

Aşılarını Yaptırın

Sağlıklı bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız aşılarını yaptırmanız gereklidir. Köpek sahiplenen kişilerin aşı zamanlarını takip etmesi ve bu zamanları kaçırmadan veteriner kontrolüne götürerek aşıların yapılmasını sağlaması şarttır. Aşılar köpekleri hastalıklardan koruyacaktır. Bu da daha sağlıklı bir köpeğe sahip olmanız anlamına gelecektir. Aşıları olmayan bir köpek bitlenme, cilt hastalıkları gibi sağlık sorunları yaşamaya çok müsait olacaklardır. Ayrıca aşılar köpeğinizin iç organlarını da koruyan şeylerdir. Bundan dolayı köpek bakımının en olmazsa olmazlarından birisi aşılardır.

En Doğru Mamayı Seçin

Köpeklerin cinslerine göre ideal mama da değişebilir. Bundan dolayı hangi köpeğe sahipseniz mama tercihini de ona göre yapmalısınız. Hangi mamayı vereceği konusunda tereddütler yaşayan kişiler veterinerlerine danışabilirler. Köpek sahiplendikten sonra bilinmesi gerekenlerden birisi her pahalı mamanın iyi olmadığıdır. Bazı kişiler en pahalı mamanın en iyisi olduğunu düşünür. Fakat köpeğinizin cinsine göre almanız gereken mamanın hangisi olduğu değişecektir. Mama tercihi yapılırken de bu durum göz önüne alınmalıdır.

YUKARI -->