Köpek Kulübesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

30.05.2019 tarihinde paylaşıldı.

Köpek Kulübesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek kulübelerinin özelliklerinin belirtilen kriterler içerisinde olması, köpeklerin daha rahat ve sağlıklı bir ortamda yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacaktır. Kulübede yaşamını sürdüren köpekleri için yaşam alanı olarak nitelendirilen bu kulübelerin, belirli standartların üzerine olması gerekmektedir. Köpek kulübesi hakkında dikkat edilmesi gerekenlerin önemsenmesi, köpeklerin daha huzurlu ve konforlu bir yuvaya sahip olmasını sağlayacaktır.

Köpek Kulübeleri Nasıl Olmalıdır?


Köpeklerin hayatlarını sürdürmekte olduğu ve günlerinin büyük bir kısmını geçirdiği köpek kulübelerinin, köpek sağlığını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir faktöre sahip olmaması gerekmektedir. Malzemesinden şekline kadar birçok etkenin önemli rol aldığı köpek kulübeleri, köpeklerin yaz kış rahat edecekleri bir alan haline getirilmek zorundadır.

İlk olarak köpek kulübelerinin soğuktan koruma özelliğine sahip olması, yani bir yalıtım sistemiyle kaplanması gerekmektedir. Bu özelliğe sahip olmayan kulübeler, köpeklerin kış aylarında üşüyüp hasta olmasına sebep olabilir. Ayrıca köpeklerin sağlığını olumsuz yönde etkilememesi adına, kulübelerin doğal malzemelerden inşa edilmiş olması gerekir. Plastik ya da farklı türden zararlı maddelerle oluşturulan köpek kulübeleri, birçok şeyi ısırıp, yalayan köpeklerin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Köpek kulübeleri hakkında dikkat edilmesi gerekenlerin en başında gelen özelliklerden bir tanesi de kulübenin köpeğin hacminden daha büyük olmasının gerekliliğidir. Köpeğin içerisinde rahatça uzanabileceği bir kulübenin tercih edilmesi, oldukça mühimdir.

Köpek Kulübelerinin Sahip Olması Gereken Özellikler


Köpek kulübeleri çeşitli detaylara dikkat ederek hazırlanmalı ya da alınmalıdır. Bu detayların göz ardı edildiği durumlarda, köpeklerin rahat bir yuvaya sahip olması engellenir ve köpeğin sağlığı tehlikeye atılabilir. Köpek kulübeleri hakkında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Köpek Kulübeleri ısı yalıtımlarına sahip olmalıdır. Özellikle alt kısımlarında bulunan ısı yalıtımı, yerden soğuk gelmesini önlemektedir. Böylece kış günlerinde köpeklerin soğuktan korunması sağlanarak, hasta olmalarının önüne geçilir.
  • Köpek kulübeleri yerden en az 10 santim yüksekte olmalıdır. Kar ve yağmur sebebiyle ıslanan zemin, kulübenin su çekmesine sebep olarak, köpeğin hasta olmasına sebep olabileceği gibi, kulübenin çürümesine de yol açabilir.
  • Köpek kulübeleri bir platform üzerine yerleştirilmeli ve bu platforma sabitlenmelidir. Böylece olumsuz hava şartlarında kulübe sağlam şekilde yerinde duracak ve hiçbir zarar görmeyecektir.
  • Kulübeler köpeklerden daha büyük olmalıdır. Ayrıca köpeğin rahatça giriş çıkış yapabileceği bir kapının kulübede yer alması gerekmektedir. Bu kapının kış günlerinde soğuktan koruyabilmesi amacıyla, açılır kapanır özellikte olmasına da dikkat etmek gerekmektedir.
  • Kulübenin içerisinde herhangi bir çıkıntının, çivinin, kancanın ya da başka delici bir cismin yer almadığından emin olmak gerekmektedir. Kulübenin içerisinde böyle bir cismin yer alması, köpeğin yaralanmasına sebep olabilir.
  • Kulübenin içerisinde, köpeğin rahatça uyumasını sağlamak adına bir şilte ya da benzeri bir malzeme yerleştirilmelidir. Ancak zaman içerisinde bu malzemenin atılarak, yerine yenisinin koyulması hijyen açısından önemlidir. Sürekli aynı malzemenin kulübede kalması, zaman içerisinde koku oluşmasına sebep olabilir.
  • Köpek kulübeleri hijyen açısından oldukça temiz olmak zorundadır. En az ayda bir kere kulübenin içi temizlenmelidir.
  • Köpek kulübesinin ön tarafında ve aynı platform üzerinde, köpeğin dışarı kısımda yatmasına olanak sağlayacak bir alanın bulunmasına önem verilmelidir. Böylelikle köpeğin kulübe içerisinde durmak istemediği anlarda, dışarıda yatmasını sağlayacak bir alana sahip olması sağlanmaktadır.
  • Köpek kulübeleri, güneş alan ve gürültüden uzak alanlara yerleştirilmelidir. Eğer geniş bir alan bulunuyorsa, köpek kulübesinin eve en yakın yerde konumlandırılmasının faydalı olacağı unutulmamalıdır.

Köpek kulübesi hakkında dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanmaktadır. Bu kurallara dikkat edildiği takdirde, köpeklerin daha sağlıklı ve konforlu bir yuvaya sahip olması sağlanmaktadır.

 

 

 

YUKARI -->