Köpek Kaybolursa İzlenmesi Gereken Yollar

30.05.2019 tarihinde paylaşıldı.

Köpek Kaybolursa İzlenmesi Gereken Yollar

Köpek kaybolduğunda yapılması gerekenler dikkate alındığında, bu adımların harfiyen yerine getirilmesi, kaybolan köpeğin bulunması sürecini daha da hızlandırabilir. Köpeklerinin kaybolması durumunda korku ve panik içerisine giren köpek sahiplerinin yapması gereken ilk şey, sakin olmak ve belirtilen adımları takip etmektir. Kişilerin paniklerini azaltıp, olumlu sonuçlarla karşılaşmalarını sağlamak için köpek kaybolursa izlenmesi gereken yolların varlığından  söz edilebilir.

Köpeğin Kaybolması Durumunda Yapılacaklar


Köpek sahiplerinin oldukça fazla telaş içine girmesine sebep olan bu durum, izlenmesi gereken yollar sayesinde daha kolay bir hal alabilir. Köpek kaybolursa izlenmesi gereken yollar şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak, kişinin yaşadığı yeri ve çevresini kontrol etmesi gerekir. Daha sonra komşulara haber verilmeli ve köpeğin resmi gösterilmelidir.
  • Yerel barınaklara haber verilerek, köpeğin resmi ve bilgileri iletilmelidir. Eğer köpeğin üzerinde mikroçip bulunuyorsa, bu konuda da bilgi verilmesi gerekmektedir. E-mail yoluyla, tüm barınaklara mikroçip numarası ve köpeğin resminin iletilmesi, köpeğin bulunma sürecini hızlandıracaktır.
  • Mutlaka el ilanları bastırılıp, olabildiğince fazla yerde dağıtılmalıdır. El ilanının en başında büyük harflerle ‘’KAYIP KÖPEK’’ başlığı yer almalıdır. Bunun ardından sahibinin ismi, telefon numarası ve e-mail adresi mutlaka el ilanında yer almalıdır. Köpeğin resmi, cinsi ve huyları ilanda bulunmak zorundadır. Ayrıca insanların merhamet duygularını harekete geçirecek sözler de ilana eklenmeli, böylece kişilerin daha dikkatli davranmaları sağlanmalıdır.
  • Kişinin yaşadığı yerin çevresindeki market ve kafelere, sahiplerinin müsaadesiyle el ilanları bırakılmalıdır. Böylece daha fazla kişinin haberdar olması sağlanabilir.
  • Köpeğin hangi tarihte, tam olarak nerede kaybolduğu konusunda, el ilanlarına ve sosyal medya adreslerine bilgiler eklenmelidir.
  • El ilanlarında yer alan tüm bilgileri, elektronik yolla mail ve sosyal medya üzerinden yaymak gerekmektedir. Kayıp köpekler için kurulmuş olan sitelerin araştırılıp, bu sitelere de ilan verilmesi, sürecin daha da hızlanmasına olanak sağlayacaktır.
  • Kişinin kapısının önüne köpeğinin mamasını ve kendisinin yeni giydiği bir kıyafetini bırakması, yolunu kaybettiği için kaybolan köpeğin koku duyularını çalıştırarak, evin yolunu bulmasına yardımcı olabilir.

Tüm bu adımları izledikten sonra yapılması gereken tek şey, sabırla ve umutla beklemektir. Bir gün içerisinde dönebileceği gibi, birkaç hafta içerisinde de köpeğin geri gelme ihtimalinin olduğu bilinmeli ve pes edilmemelidir. Vazgeçmeden aramaya devam etmek, kaybolan köpeğin geri gelmesinin ihtimalini arttırmaktadır.

Mikroçip Nedir?


Köpeğin ensesine bir enjektör yardımıyla yerleştirilen bu aygıt, bir pirinç tanesi büyüklüğündedir. Bu aygıtın yerleştirilmesinin amacı, köpeğin kimliğinin veteriner tarafından tespit edilmesini sağlamaktır. Bilinenin aksine, mikroçipler köpeğin bulunduğu konumu tespit etmek gibi bir özelliğe sahip değildir. Sağlamakta olduğu tek fayda, kaybolan köpeğin bulunması ve mikroçip okuyucusuna sahip olan bir veterinere teslim edilmesi durumunda, köpekte yer alan mikroçiple veri tabanına erişilmesi ve köpeğin kimliğinin ortaya çıkmasıdır. Köpeğin kimliğiyle birlikte, sahibinin kimliği de ortaya çıkmakta ve sahibin ulaşılması daha da kolaylaşmaktadır. Köpek kaybolursa izlenmesi gereken yolların en başında, köpekte bulunan mikroçip bilgilerinin yakındaki barınak ve veterinerlere ulaştırılmasıdır.

 

YUKARI -->