Köpek İle Seyahat Edeceklere Öneriler

30.05.2019 tarihinde paylaşıldı.

Köpek İle Seyahat Edeceklere Öneriler

Seyahate köpekleri ile çıkacaklara tavsiye olarak söylenebilecek şeyler uçakla mı yoksa arabayla mı seyahat edileceğine göre değişebilir. Köpek gibi bir evcil hayvana sahip olan kişiler tatile gidecekleri zaman evlerinin birer üyesine dönüşen bu hayvanları ne yapacakları konusunda büyük sorunlar yaşayabiliyor. Kişiler her zaman köpeklerini birkaç günlüğüne emanet edebilecekleri birilerini bulamayabilir. Tanımadıkları kişilere emanet etmek de oldukça risklidir. Bundan dolayı birçok kişi seyahate köpekleri ile çıkmayı tercih ediyor. Fakat yolların uzun olmasından dolayı köpek ile seyahat edeceklere önerilerin neler olduğu dikkatlice araştırılmalıdır. 

Seyahatten Önce Neler Yapılmalı?

Köpekleri ile tatile çıkacak olan kişiler seyahatten önce hazırlık aşamalarına başlamaları gereklidir. Köpeği olan kişiler kendilerinin yanı sıra köpekleri için de bir çanta hazırlamalıdır. Bu çantanın içinde de mama, oyuncak, katlanabilir su haznesi gibi şeyler konmalıdır. Ayrıca köpekler gittikleri yerlerde yabancılık çekebilirler. Bu da huzurlarının bozulması anlamına gelebilir. Bundan dolayı evlerini hatırlanacak battaniye tarzı bir şeyin de seyahat sırasında götürülmesi oldukça önemlidir.

Bunların yanı sıra tatile gitmeden önce köpeğin veteriner kontrolünden geçmesi de gereklidir. Köpeğin seyahat için herhangi bir engeli varsa veteriner bunu tespit edecektir. Ayrıca havalar sıcakken soğutma yelekleri havalar soğukken de sıcak tutacak kıyafetler de gerekebilir. Yani hava durumunun kontrol edilmesi ve ona göre hazırlığın yapılması şarttır.

Seyahat Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek ile seyahat edilirken çok hassas davranılması gereklidir. Bir köpek ile nasıl seyahat edileceği uçakla yapılan yolculuklarda ve araba ile yapılan yolculuklarda farklıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi köpeğin konforunun sağlanmasıdır. Bunun için de gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Uçuş Sırasında Köpek Uyutulmalı Mı?

Köpekleri ile uçak yolculuğu yapmayı planlayan kişiler en çok seyahat esnasında köpek uyutulmalı mı sorusunun cevabını merak etmektedir. Bunun bir sakıncası olup olmadığı kesinlikle veterinere danışılmalıdır. Ayrıca narkozun etkisi çok uzun sürmez. Bundan dolayı 3-4 saatten fazla yolculuklar için bu çok da işe yaramayacaktır. Köpek ile seyahat edeceklere öneriler arasında olan uyutma işlemi yapılmadan veterinere sorulmasıdır.

Havaalanında Yapılması Gerekenler

Köpekler genellikle havaalanlarına kafes ile değil tasması ile beraber yürütülerek sokuluyor. Ayrıca güvenlikler köpeklerin ağızlıklarının olmasına da dikkat ediyor. Pek çok firma check in yapılsa bile uçuşa daha vakit varsa köpeğinizin yanınızda olmasına müsaade edebiliyor. Son aşamada ise köpeğin kafese konması ve havayolları firmasına teslim edilmesi gerekiyor. Kafesin içerisine su koyabilmek de mümkündür. Tüm bunların yanı sıra önemli olan konulardan bir tanesi uçuş sırasında kabin memurlarına birkaç defa bagajda köpek olduğunun hatırlatılmasıdır. Pilotun bagajda köpek olduğunu bilmesi şarttır. Bagajda canlı olması halinde pilot ısı ve basınç ayarlarını ona göre yapacaktır.

Uçuştan Sonrası Öneriler

Uçuş yolculukları köpekleri fazlasıyla yorabiliyor. Bundan dolayı uçuşun bitmesinin hemen ardından köpeği yürüyüşe çıkarmak pek tavsiye edilen bir şey değildir. Bunun yanı sıra evden uzaklaşmış olmasından dolayı da alışma süreci yaşayacaktır. Bu sürecin atlatılmasının ardından da her şey kısa bir sürede normale dönecektir.

Köpek İle Araba Seyahati

Araba ile seyahat edecek kişiler için genellikle köpeklerini bagaj kısımlarına koymaları tavsiye edilir. Ayrıca köpek ile seyahat edeceklere önerilerden bir tanesi de köpeğin bulduğu yerdeki camın sonuna kadar açılmamasıdır. Bu durum oldukça tehlikeli olabilir. Bunun yanı sıra 2 ya da 3 saatte bir mola verilmesi de önemlidir. Bu molalar köpekler için hem tuvaletini yapma hem de hareket edebilme imkanı sağlayacaktır.

YUKARI -->