Köpeğin Uyuması İçin Yapılması Gerekenler

30.05.2019 tarihinde paylaşıldı.

Köpeğin Uyuması İçin Yapılması Gerekenler

Köpeğin uyuması için neler yapılmalı sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesi köpeğe kendisini huzurlu hissettirmektir. Köpekler insanlardan farklı olarak günlerinin büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirmek durumundadır. Fakat bazı durumlarda köpekler uyumayabiliyor. Bunun nedeni araştırılmalı ve bu problem giderilmelidir. Köpeklerin uykusuz kalması hem kendisi için hem de sahibi için sorunlar yaratabilir. Bundan dolayı köpeğin uyuması için yapılması gerekenlerin iyi bilinmesi şarttır. 

Bir Köpek Ne Kadar Uyumalı?

Köpeklerin uyumaları gereken süre cinslerine ve yaşlarına göre farklılık gösterir. Bazı köpek türlerinin uyku ihtiyaçları diğer türlere göre çok daha fazla olabiliyor. Fakat genel olarak yavru bir köpeğin yaklaşık 20 saat kadar uykuya ihtiyacı vardır. Yavru köpekler gelişimlerini tamamlamadıkları için uykuya çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Küçük cins köpeklerin yetişkinleri ise günde 15-16 saat uyurlar. Küçük cins köpekler büyük cinslere göre biraz daha az uyurlar. Büyük bir cins köpeğin uyku gereksinimi ise yaklaşık 16-18 saattir. Köpek eğer yaşlıysa uyku süreleri de artacaktır. Hatta bazı yaşlı köpekler gün içerisinde yalnızca bir iki saat uyanık kalırlar.

Köpeklerin Gece Uyumama Nedenleri

Eğer köpeğiniz az uyuyorsa bunda bir sorun var demektir. Köpekler ne kadar uykuya ihtiyaç duyuyorlarsa o kadar saat uyurlar. Ayrıca uyumak istedikleri yerleri de kendileri seçerler. Bunlar için ekstra bir çaba sarf etmeye gerek yok. Yani bir köpek sizin istediğiniz zaman sizin istediğiniz şekilde uyumaz. Kendisi nasıl isterse o şekilde uykuya dalar. Eğer köpeğiniz uyumuyorsa da bunun nedeninin araştırılması şarttır. Bir köpeğin uyumamasının en önemli sebeplerinden birisi kendisini güvende hissetmemesidir. Bunun yanı sıra kendisine özgü rahat edebileceği bir yer olmaması da yine bir köpeği uyutmayan nedenlerden birisidir.

Köpeğinizin Uyuması İçin Güvenli Ortam Yaratın

Köpeğiniz uyumuyorsa bunun en önemli sebebi kendisini huzursuz hissetmesidir. Bundan dolayı köpeğin uyuması için yapılması gerekenler arasında köpeğinizi rahat ve güvende hissedeceği bir ortam yaratmak vardır. Bunun için evde köpeğinizin sevdiği bir yer tercih edilebilir. Buraya ufak bir yatak hazırlanabilir. Ayrıca köpeğinize ait olacak bu köşeye onun sevdiği eşyalar da konulabilir. Böylece hem konforlu hem de köpeğin kendini güvende hissedeceği bir ortam yaratılmış olunur. Eğer bu yeri köpeğiniz sevmezse evin farklı yerleri de denenebilir.

Düzenli Egzersiz Yaptırın

Düzenli olarak egzersiz yaptırmak köpek sağlığı için çok önemlidir. Bir köpeğin hem sağlıklı olabilmesi hem de uyuyabilmesi için egzersiz şarttır. Egzersizler köpeğinizin enerjisini atmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca hareket etmek onu yoracağı için daha hızlı bir şekilde uyuyacaktır. Bundan dolayı uzmanlar köpek sahiplerine ilk olarak egzersizlerin aksatılmamasını tavsiye ediyor. Köpekler genellikle günde 3 kez yürüyüşe çıkarılmalıdır. Çalışan kişiler ise muhakkak sabah ve akşam olmak üzere iki kez köpeklerini yürütmelidir. Yürüyüşün yanı sıra oyun oynatılması da oldukça önemlidir. Bunun için de genel olarak yakalama oyunları tercih edilir.

Gürültülü Ortamlardan Uzak Tutun

Evin içerisinde köpeğiniz için hazırlayacağınız uyku alanının gürültüden uzak bir yerde olmasına dikkat edin. Gürültülü ortamlar da köpeklerin huzurunu kaçırırlar. Bu yüzden sessiz ve sakin bir ortamın olması köpeğin de uyuması için oldukça önemlidir. Köpeğin uyuması için yapılması gerekenlere dikkat edip tüm bunları yerine getirmenin ardından da şayet köpeğiniz hala uyumuyorsa bunun için veterinere danışmakta fayda vardır. Bir köpeğin uyuyamamasının nedeni sağlık sorunu olabilir. Bundan dolayı da her şeyin denenmesine rağmen uyumayan köpekler veteriner kontrolüne götürülmelidir.

YUKARI -->