Yorkshire Terrier
petibon tarafından eklendi.
  • İlan No: # 3029

YORKSHİRE BEBEKLER

Görüşülür
  • Mikrochip: Takılmış Durumda
  • Parazit Uygulaması: Uygulaması Yapıldı
  • Aşı: Aşısı Yapıldı
İlan şu süre içinde sonlanacak:
  • FAVORİLERE EKLE

petibon
İstanbul / Bakırköy / Şenlikköy Mah.
Açıklama:

Yavrularımızın gerekli aşı ve parazit uygulamaları yapılmıştır,

Sağlık karneli ve pasaportlu,

Yurt içi yurt dışı gönderim sağlanmaktadır.

Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

IRK ÖZELLİKLERİ

Yorkshire Terrier öğrenmeye açık yapıya sahip olan ve oldukça akıllı olan bir türdür. Kişisel alanlarına müdahale edilmesinden asla hoşlanmayan ve çocuklarla iyi geçinen Yorkshire terriyerleri ev içerisinde yaşayan diğer kedi ya da ev hayvanları ile oldukça iyi geçinebilirler. Büyük köpeklere karşı ise boylarına aldırış etmeden oldukça cesur davranabilirler.

Tarih sahnesinde ilk defa Birleşik Krallık döneminde görülen cinsin ataları tam olarak bilinmemekle birlikte atalarının arasında Skye terrier ve siyah-kahverengi oyuncak terrier olduğu farz edilmektedir. Sahiplerine son derece sadık ve bağlı olan cinsin oldukça başarılı bir bekçi köpeği olabileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Siyah ve ten renginde doğan tür daha sonra doğal tüy yapısına ulaşacaktır. Kafalarından başlayarak göğüs ve bacaklarına kadar uzanan ipeksi yumuşaklıkta düz ve uzun tüyleri ile çok güzel görüntüleri vardır. Özellikle apartman hayatında yaşamayı seven ve evlerde beslenip bakılan Yorkshire Terriyerlere ev içeresinde oldukça hareketli ve aktif olan köpeklerdir. Sahibine karşı çok sadık olan cinsin bakımını yaparken oldukça fazla enerji harcanması kaçınılmaz olmaktadır.

Yorkshire Terrier her ne kadar apartman hayatına uygun köpekler olsalar dahi bahçede koşup oynamaya ve uzun yürüyüşlere de ihtiyaçları olmaktadır. Sıcak ortamlarda yaşamayı seven terriyerlerinin soğuk havalarda üşüdükleri bilinmektedir. İç mekân köpekleri olarak bilinen cinsin yaşam ortamı sıcak olmalıdır. Yorkshire terrier soğuk havalarda yaşamaya uygun olmayan köpek cinsidir. Bu nedenle soğuk havalarda köpeğe uygun kıyafetler giydirilebilir. Üzerlerine giydirilen kıyafetler ve saç bölgelerindeki tüylere takılan tokalar ile sevgi ve heyecan dolu bu köpeklerle birlikte yaşamak insanları mutlu etmektedir.

Temel Özellikleri

Yorkshire Terrier ‘in belirgin özellikleri itibari ile tam bir şov köpeğidir demek doğru olacaktır. Uzun ve İpek yumuşaklığında olan tüyleri ile insanların sevgi ve ilgi odağı olmayı başaran Yorkshire terrier düzenleler köpek yarışmalarının vazgeçilmez üyeleri olarak ön sıralarda yer alırlar. Maceracı bir yapıya sahip ve enerji dolu olmaları temel özellikleri arasında bulunur. Kendilerini kocaman bir köpek zannetme gibi bir özellikleri vardır. Bu nedenle de kendilerinden büyük köpeklere havlayarak korkusuzca yanaşabilirler.

Temel özellikleri arasında sevgi ve ilgi görmek istemesi ve kızdırılmaya karşı ısırma huyları bulunan cinsin sevgi ve ilgi ile mutlu olduğunu unutmamak gerekir. Sahibine ve onunla ilgilenen kişilere karşı oldukça sıcak ve yakın olan sadık köpeğin diğer kişilere karşı mesafeli durmak gibi bir özelliği vardır. Yabancılara fazla yaklaşmaz ve kendisini sevdirmek istemez.

Görünüş ve Yapısı

Yorkshire Terrier ‘in görünüşü sırt çizgileri boyunca iki yana ayrılarak uzanan tüyleri ile oldukça şirindir. Boyut olarak küçük yapıda olan cinsin kulak yapıları dik ya da yarı dik olabilir. Sevimli yüzlerine uyum sağlayan ortalama büyüklükte siyah renkli burunları vardır. Yorkshire terrier köpeklerinin boyutları erkeklerde ve dişilerde 15 ile 17,5 cm, ağırlıkları ise erkeklerde ve dişilerde 3,2 kg olarak değişmemektedir.

Yaşam süreleri ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında olmaktadır. Terrier gurubunda yer alan cinsin diş yapıları oldukça düzgün, kuyrukları ise yarısı kesik şekildedir. Ülkemizde çok sevilen ve sahiplenilen köpek cinsi olan Yorkshire terrier cinsinin tercih edilmesindeki en büyük etken sevimli bakan anlam dolu gözlere sahip olmalarıdır. 

Kökeni

Yorkshire terrier cinsi köpekler Kuzey İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde üretilmiştir. Üretim kökeni İskoç göçmen fabrika işçilerinin İngiltere’ye gelirken beraberlerinde getirdikleri terriyerlere dayanmaktadır. Üretim amacı bölgede buluna fare ve diğer haşeratlardan kurtulmak için yakalamalarına yardımcı olacak köpek üretmek olmuştur. Sahip oldukları uzun ve mavi tüylerini Clydesdale ve Skype Terrier ’lerinden, tüy şekillerini de siyah ve ten terriyerlerinin melezlenmesinden aldıkları büyük ihtimal dahilindedir.

Yorkshire Terrier ’in kökeni 1865’lere dayanan köpeğin başarılı bir avcı olan Huddersfield tarafından birçok Yorkshire terrier yetiştirmesine dayandığı için günümüzde türün atası denilmektedir. 1872 yılında Amerika’ya getirilen ırkın 48.000 kayıt ile Amerika Kennel Kulübünün en fazla kayıt gören ikinci türü olmayı başarmış terrier cinsidir.

Irk Mizacı

Yorkshire Terrier ‘in mizacı olarak aşırı derecede ilgi ve sevilmek isteyen köpek cinsidir. Günümüze oldukça ilgi çeken ırklar arasında bulunan cins özellikle tüyleri ile ilgi görmektedir. Diğer insanlara ve hayvanlara karşı mesafeli olan ve fazla sosyal olmayan köpeğin gezip dolaşmaktan oldukça keyif aldığını söylemek doğru olacaktır.

Irkın soğuk havalara karşı dayanıklılığı bulunmaz bu nedenle soğuk hava ortamlarında bulundurmamak gerekir. Minicik yapısına karşı gözü pek ve korkusuz olarak bilinen Yorkshire terrier köpekleri kızdırılmayı sevmezler. Kızdıkları ya da korktuğu anda ısırabilme mizacına sahiptir.

Karakter Özellikleri

Yorkshire Terrier ‘in karakteri ailelerine bağlılıkları ile ön plana çıkmaktadır. Sahiplerine aşırı derecede düşkün olan ve ilgi görmekten hoşlanan özelliğe sahiptirler. Koşup oynamak ve gezmek en sevdikleri aktivitelerdir. İnatçı karakter özelliğine sahip olan cinsin eğitiminde zorluklarla karşılaşılabilir. Havlamayı oldukça seven ve çok fazla havlayabilen cinsin çalan kapı ziline bile havladığı bilinir. Havlama özelliği verilen doğru eğitimler ile giderilebilir. Ancak inatçı yapısı nedeni ile verilecek eğitimlerde bir süreç geçmesi gerekebilir.

 
BAKIMI
Bakımı

Yorkshire Terrier ‘in bakımı yapılırken köpeğe sevgi dolu yaklaşarak ilgilenmek ve sıkı sık onunla oyun oynayarak vakit geçirmek gerekir.  Sevgiye aşırı düşkün oldan türün bakımında ona gösterilecek sevgi ve ilgi oldukça önemlidir.  Soğuk havalara karşı duyarlılıkları olan Yorkshire terrier cinsini besleyenlerin kış aylarında minik kıyafetler giydirmeleri doğru olacaktır. Köpeğin günlük bakımında tüylerinin taranması önemli olmaktadır.

Çok uzun tüylere sahip olan cinsin tüylerinin gözlerini kapamasını engellemek için bant kullanılabilir. Kulak çevresinden sarkarak uzanan tüylerinin düzenli ve itinalı bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Bakımı sırasında her gün tüylerinin taranması aynı zamanda dişlerinin rutin olarak temizlenmesi gerekir. Tüy taraması ve diş temizliği köpeğin bakımı sırasında düzenli olarak yapılması gerekenlerdir. 

Beslenmesi

Her köpeğe özgü olan beslenme şekilleri vardır. Bu nedenle sahip olunan köpeğin nasıl beslenmesi gerektiğini ve doğru beslenmenin ne şekilde yapılacağını konusunda veteriner hekimlere danışarak bilgi almak doğru olacaktır. Köpeğin ihtiyacı olan özelliğe sahip kuru mamalardan tercih ederek yanlış bir beslenme uygulaması yapmanın önüne geçilmiş olunacaktır. Köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken birçok husus olduğunun unutulmaması gerekir.

 Her köpeğin kendine özgü beslenme şekli bulunur ve köpeğin türüne göre belirlenen beslenmelerin doğru şekilde yapılması köpeğin ömrünü uzatarak daha sağlıklı yaşamasını sağlamaktadır. Yavru köpeklerin günde 1 kez beslenmesi kendisi için yeterli olmamakta ve günde en az 2 -3 kez beslenmeleri gerekmektedir. Köpekler 1 yaşına gelene kadar araştırıp belirlenen aralıklara günlük mama uygulaması yapılır. Köpekler 1 yaşını geçtikten sonra ise günde bir öğün kuru mama vermek yeterli olmaktadır. 

Yorkshire Terrier ‘in beslenmesi daima kaliteli ve mineral ve vitamin açısından zengin olan kuru mamalar ile yapılmalıdır. Yavru köpekler için seçilecek mamaların küçük ve tane tane olması tüketimlerini kolay yapmalarını sağlayacaktır. Gelişmiş bir sindirim sistemine sahip olma özelliğinin köpeklerde bulunduğunu unutmamak gerekir. Köpeği sahip olduğu türe göre doğru beslenme şeklini bularak onların daha sağlıklı ve uzun ömür geçirmelerini sağlamak sahiplerinin görevi olmalıdır.

BÜYÜDÜĞÜNDE NASIL GÖRÜNECEK?
Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

BÜYÜDÜĞÜNDE NASIL GÖRÜNECEK?
YUKARI