Toy Poodle
Vogue Pet tarafından eklendi.
  • İlan No: # 2821

Toy Poodle

Görüşülür
  • Mikrochip: Takılmış Durumda
  • Parazit Uygulaması: Uygulaması Yapıldı
  • Aşı: Aşısı Yapıldı
İlan şu süre içinde sonlanacak:
  • FAVORİLERE EKLE

Wunder Pet Club
İstanbul / Esenyurt / Sanayi Mah.
Açıklama:
IRK ÖZELLİKLERİ

Toy Poodle cinsi köpekler oyuncak kadar sevimli ve aynı zamanda da oldukça akıllı bir cinstir. Toy Poodle , Poodle ırkının daha minyatür halidir. Oldukça hareketli ve oyuncu olan Toy Poodle cinsi köpekler, mutlaka her gün dışarı çıkarılmalı ve egzersizleri yaptırılmalıdır. Aksi halde Toy Poodle cinsi köpekler depresyona girebilir. Özellikle sosyalleşmek isteyen Toy Poodle cinsi köpekler, oldukça insan canlısı olmanın yanı sıra diğer hayvanlarla da oldukça anlaşmaktadır. Oldukça zeki ve korumacı köpekler olan Toy Poodle cinsleri, fazla havlama özelliğine de sahip olabilmektedir. Yuvasını korumak için oldukça heyecanlı olan Toy Poodle cinsi köpekler özellikle huzurlu ve sakin ortamları sever. Bundan dolayı gürültülü ve stresli ortamlarda mutlu olamaz. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan Toy Poodle cinsi köpekler, empati yetenekleri oldukça yüksek köpeklerdir, insanların duygularını oldukça başarılı şekilde sezen bu köpekler, sakin ve huzurlu ortamlarda oldukça mutludur. Yaklaşık olarak 15 sene yaşama ömrüne sahiptir. Ancak hastalanma riskleri oldukça yüksek olduğu için mutlaka veteriner kontrollerinin yapılması ve sağlıklı şekilde bakılması gerekmektedir. Köpeğin sağlığı için senede bir ya da iki defa veteriner kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir. Tüyleri kıvırcık olan Toy Poodle cinsi ırklar, sokakta yaşama şansı olmadıkları için mutlaka bilinçli kişiler tarafından bakılmalıdır. Sahiplerine oldukça bağlı olan ve çok sevecen olan bu ırk, çocuklarla da oldukça iyi anlaşır. Oyun oynamayı çok seven bu ırk için evde mutlaka oyuncak bulundurulmalıdır. Özellikle kemirme kemiği olmalıdır. Diş çıkarma dönemlerinde çenesinin ve dişlerinin sağlam olması için bu oyuncaklar oldukça önemlidir. Saldırgan olmayan Toy Poodle cinsi köpekler bebeklik dönemlerinde ısırabilir. Bundan dolayı da bu huyundan vazgeçirmek için eğitimine önem verilmelidir. Şiddet hiçbir köpek cinsi ve canlı için eğitimin ilk kuralı değildir. Bundan dolayı sabırlı olmak, kesinlikle şiddete meyilli hareketlerde bulunmamak ve vurmamak gerekir. Sesle ve sevgiyle bu cinler kolay bir şekilde eğitilebilir. Özellikle hayvanlardan korkan çocuklar için hayvan sevgisini aşılamak için en uygun cinslerdir. Çocuklarla arası oldukça iyi olan ve oyuncu olan bu cinsler ile evinizin neşesi artacaktır.

Temel Özellikleri

Toy Poodle’ın belirgin özellikleri arasında sevecen bir aile köpeği olması gelir. Egzersize ihtiyaç duyduğu için günde en az 2 defa dışarı çıkarılmalı ve diğer hayvanlarla da sosyalleşmesi için kalabalık ortamlarda bulundurulması gerekmektedir. Yaşam sevinciyle dolu olan ve mutlu olan bu cinsler, sonsuz sevgi ve sadakati ile en sevilen köpek ırklarından biridir. Fransa kökenli olan Toy Poodle için diğer özellikler ise:

Toy Poodle için yaşam süresi 13 – 15 yıl arasında değişmektedir. Bir köpeğin yaşam süresi, bakımı ile doğrudan ilgilidir. Toy Poodle ağırlığı ve kilosu ise 7 – 8 kilo arasında değişmektedir. Toy Poodle boyu ise 28 ve 38 cm arasında değişmektedir. Bekçi ve şov köpeği olarak tercih edilmektedir. Küçük boy ırktan olan köpektir. Diğer köpeklerle ve hayvanlarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Özellikle yavru iken sosyalleştirilmesi önemlidir. Yeni ziyaretçi ve insanlara karşı da oldukça sevecen yaklaşmaktadır. Oldukça iyi bekçi köpeğidir. Görünüşleri sevimli ve tüyleri kıvırcıktır. Uzun ve dar ağzının yanı sıra hafif bir stopu ve koyu gözlere sahiptir. Çok akıllı bir köpek olması sayesinde oldukça kolay şekilde eğitilmektedir. Birçok numara ve komutu kısa sürede öğrenebilmektedir. Gururlu bir köpek cinsi olduğu için sahibi ile ilişkisi titiz olmalıdır. İtaatkar olmaları sayesinde de ev için en uygun cinslerden biridir. Oyun oynamak onlar için oldukça önemlidir. Mutlaka traş edilmeleri gerekmektedir. Aksi halde vücutları tahriş olabilir. Görünüş ve Yapısı

Toy Poodle’ın görünüşü için ilk dikkat çeken özelliği kıvırcık tüylü olmasıdır. Görünüşü oldukça şık olan Toy Poodle’ın uzun ve dar ağzı vardır. Bunun yanında uzun bir stopu ve koyu renk gözleri bulunur. Sağlıklı bir Toy Poodle, düz bir sırta ve uzun kuyruğa sahiptir. Oval ayaklara sahip olan Toy Poodle, ayaklarının uzunlukları ve ağırlıkları ile birbirine eşit olmaktadır. Tüyleri kıvırcık ve yumuşaktır. Beyaz renginin yanı sıra kahverengi, gri ve siyah tüylere de sahiptir. Tüy yapısının bakımı zor olduğu için tüylerinin kısa tutulması gerekmektedir. Özellikle alerjik rahatsızlıkları olan kişiler için en uygun ırk olarak bilinmektedir. Poodle cinsi köpeklerin bakımı mutlaka profesyonel kişiler tarafından da yapılmalıdır. Herhangi bir sağlık sorunu olmasa dahi bu köpek cinsleri her sene bir ya da iki defa veterinere götürülmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra Poodle cinsi köpeklerin bakımında dikkatli şekilde traş edilmeleri oldukça önemlidir. Aksi halde derileri tahriş olabilir. Şişkinliğe yatkın bir yapıları vardır. Bundan dolayı da şişkinlik olmaması adına düzenli olarak beslenmeleri ve kontrollü şekilde yemek yemeleri sağlamaları gerekmektedir. Beyaz rengi oldukça fazladır. Ancak siyah ve turuncu renkleri de vardır. Tüylerinin bakımı oldukça zordur. Kıvırcık olduğu için karışabilir. Bundan dolayı da kısa tutulması hem sağlığı için hem de konforu için oldukça önem teşkil etmektedir. Fransa’nın resmi köpek ırkı olan Toy Poodle, en sevilen cinsler arasındadır.

Kökeni

Toy Poodle’ın kökeni Fransa olmakla beraber Fransa’nın da resmi köpek ırkıdır. Toy Poodle ırkının ataları ise Fransa’da neredeyse nesli tükenmiş bir su köpeği olan Babet ırkı ve Belçika su tazısı olmaktadır. Poodle geçmiş zamanlarda av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Avcılar genellikle Poodle tıraşı olarak bilinen tıraş şeklini yüzmeyi kolaylaştırması için yapmaktadır. Irkın zekası ve oyunculuğu sayesinde de sirk köpeği olarak sıkça kullanılmaktadır. Fransa’da oldukça yaygın br köpek ırkı olması sebebiyle Fransa Poodle olarak ifade edilmektedir. Standart Poodle ırkından boyutlarına göre seçici yetiştirilme sayesinde elde edilmiştir.

Irk Mizacı

Toy Poodle’ın mizacı oldukça sevecendir. Küçük ırk grubunda bulunan bir köpek türüdür. Akıllı, neşeli ve hassas bir ırk olan Toy Poodle, eğitime oldukça yatkın bir köpek cinsidir. Sıkı bir eğitim sevmemelerine rağmen sevgiyle ve sabırla her komutu öğrenebilir. İyi bir bekçi köpeği olma özelliğine sahiptir. Diğer özellikleri ise:

Sadık bir köpek cinsi olmasının yanı sıra bazı durumlarda kıskançlık yapabilirler. İlk anda yabancı durup temkinli yaklaşırlar. Kısa süre içinde alışmaya ve ilgi göstermeye başlarlar. Bazı Toy Poodle cinsi köpekler oldukça inatçı olabilir. Bundan dolayı da fazla havlayabilir. Minyatür poodle cinsi, oldukça neşeli, zeki ve hassas köpeklerdir. Çeşitli numaralar öğrenme konusunda yetenekleri oldukça yüksektir. Bundan dolayı da sirklerde yaygın şekilde kullanılır. Sahibine oldukça düşkün ve sadıktır. Poodle özellikle sahibinin her iifadesini anlar. Yabancılara karşı oldukça temkinlidir. Bazı durumlarda sinirli ya da hassas olabilmektedir. Fazla havlama eğiliminde olmaktadır. Diğer canlılarla da oldukça iyi anlaşmaktadır. Apartmanlar için çok ideal bir köpektir. Enerji düzeyinin orta olduğu Toy Poodle cinsinin egzersiz ihtiyacı da orta olmaktadır. Oyunculuğu oldukça fazla olan Toy Poodle, başka köpeklerle iyi geçinir. Eğitilebilirlik oranı oldukça yüksektir ve koruma özelliği de yüksek olmaktadır. Yabancılarla da oldukça iyi anlaşabilmektedir. Ancak her köpeğin kendine has karakteri vardır. Bundan dolayı da bunlar yalnızca genel ve yatkın olan özelliklerdir. Karakter Özellikleri

Toy Poodle’nın karakteri oldukça sevecen olmaktadır. Oldukça neşeli ve zeki yapıya sahip olan ve eğitime çok yatkın bir cins olan Toy Poodle, çeşitli numaralar öğrenme konusunda oldukça yetenekli olmaktadır. Sahibine oldukça düşkün olan Toy Poodle, oldukça sadık ve koruyucu olduğu için iyi bir şekilde de bekçilik yapar. Yabancılara karşı temkinli olan Toy Poodle, küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmelidir. Kızdırıldığında ya da şaşırtıldığında ısırabilmektedir. Bundan dolayı da ilk başta çok küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Bazı soyaları daha inatçı ya da ısrarcı olabilir. Eğitilmezse, fazla havlayabilir. Diğer petlerle arası iyidir. Apartman için ideal bir köpektir. Ev içinde yeteri kadar aktiftir. Bundan dolayı bahçeli bir ev gerekmez. Toy Poodle cinsi köpeklerin rengi ise kahverengi, kayısı ve siyah olabilmektedir. Karakterleri ise uysal, neşeli, zeki ve hassas olmaktadır. Sahibine düşkün olan bu cinslerin en kötü huyları ise inatçı ve ısrarcı olmalıdır. Düzenli olarak banyo yaptırılması gereken bu cinsler 6 haftada bir traş ettirilmelidir. Tüy yapısı ise sık, sert ve kıvırcık olmaktadır. Uzun tüylü bir cins olan bu ırk, denize girebilir ya da yüzmeyi oldukça sevebilir. Üç boyut tek ırk olarak kabul edilmektedir. Boyut dışında hepsi için de kriterler aynıdır. Bunun yanı sıra Toy Poodle oldukça ciddi bakım gerektiren bir ırk olmaktadır. Düzenli olarak bnayo yaptırılması oldukça önemlidir. Genel olarak bakımın düzgün yapılması durumunda hiç tüy dökme problemi olmamaktadır. Toy Poodle ırkı ciddi bir bakım gerektirmektedir. Özellikle taranması için ciddi bir zaman ayırmak gerekmektedir. Düzenli şekilde banyo yaptırılmasının yanı sıra sık sık tıraş edilmesi de gerekmektedir. Yaygın olarak gösteri ya da yarışmalar için de kullanılan bir cinstir. Bunun dışında dikkatli bir şekilde tıraş edilmedikleri durumlarda, vücutları hasar alabilir, yıpranabilir. Tüylü bir ırktır. Bundan dolayı da çeşitli alerji problemleri olan kişiler için oldukça konforlu bir şekilde tercih edilebilmektedir. Bunun dışında bu cinslerde salyaları akma söz konusu olmaz ve hiçbir şekilde tüy dökmemektedir.

Mide, kalp gibi sorunlar için risk oranları fazla olmaktadır. Bu sebepler dolayısıyla da beslenmesine dikkat edilmesi oldukça önem teşkil etmektedir. Irkına, yaşına ve kilosuna uygun mamaların kullanılması sağlıklı olarak büyümesi için önem teşkil etmektedir. Kuru mama ile beslenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra belli aralıklarla yaş mama kullanılması gerekmektedir. Toy Poodle, çok akıllı ve zeki bir ırktır. Bundan dolayı da eğitilmeleri oldukça kolay olmaktadır. Bu cinsler için eğitimler oldukça eğlenceli geçmektedir. Genel olarak oyunları oldukça kolay öğrenebilirler ve sahiplerinin komutlarını kolaylıkla alabilirler. Bebeklerle ve çocuklarla da arası oldukça iyidir. Çocuklarla saatlerce oyun oynayabilir ve enerji ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilir. Enerjileri hiçbir şekilde tükenmez. Köpek eğitimi bakımından da oldukça kolay ve avantajlı olması sebebiyle özellikle tuvalet eğitimlerini kısa sürede kolayca öğrenmektedir. Bundan dolayı günde en az 2 defa dışarı çıkarılması gerekmektedir.

 
BAKIMI
Bakımı

Toy Poodle’ın bakımı oldukça önem teşkil eder. Poodle oldukça ciddi bir şekilde bakım gerektiren bir ırktır. Bundan dolayı da düzenli olarak banyo yaptırılması ve 6 haftada bir traş ettirilmesi gerekmektedir. Toy Poodle cinsi köpeklerin kulakları hassastır. Bundan dolayı da devamlı olarak parazitler için muayene edilmesi gerekmektedir. Kulak girişinde bulunan tüyler düzenli olarak kesilmelidir. Dişlerin düzenli olarak tartarlardan arındırılmalı gerekmektedir. Poodle cinsi köpekler, neredeyse hiç tüy dökmemektedir. Alerji sorunu olan kişiler için ideal bir köpek cinsidir. Bunun yanı sıra sağlık bakımından Poodle cinsi köpekler, katarakt, körlük, kalp hastalıkları, diyabet, epilepsi, burun akıntıları ya da göz ve kulak enfeksiyonları bakımından riskli olabilmektedir. Kahverengi olan kanişlerin yapısı zaman geçtikçe griye dönebilmektedir. Bunun yanı sıra Toy Poodle özellikle profesyonel kişiler tarafından taranmalıdır. Bu cins köpekler genellikle baş, bacaklar ve kollarda daha uzun tüylere de sahip olur. Bundan dolayı da beş ya da altı haftada bir traş edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı da dikkatli şekilde traş edilmediklerinde vücutları tahriş olabilir. Bunun yanı sıra şişkinliğinin engellenmesi için de öğünleri dengeli olarak yayılmalıdır.

Beslenmesi

Toy Poodle’ın beslenmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Özel bir cins olduğu için doğru beslenmesi ve veteriner önerisinde beslenme kurallarına karar verilmesi gerekmektedir. Bu noktada metabolizma özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle balık kılçığı ve hayvan kemikleri sindirim sisteminde tıkanmalara ve yırtılmalara yol açabilir. Bu tıkanıklıklar özellikle köpeğin sürekli kusmasına ve enfeksiyonlara açık hale getirmesine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra çikolata, kahve ya da çay gibi besinlerin köpeklerinizden uzak tutulması gerekmektedir. Bundan dolayı da bu detaylara dikkat ederek, doğru besleme yöntemleri ile köpeğinizi beslemeniz gerekir. Kaliteli ve doğru mamalarda beslenmesi oldukça önemlidir. Köpeğinizi beslerken hareketlerine ve enerji durumlarına dikkat ederek mama seçimi yapmanız gerekmektedir. Özellikle Toy Poodle cinsi köpeklerin yavruları 4 ve 6 hafta arası anne sütü ile beslenme gerekmektedir. Bu sayede sağlıklı olarak büyümektedir. 6 haftadan sonra ise ek gıdalara başlanabilir. 6 aya kadar anneyi emer. Bu noktada 3 öğün uygun mama verilmelidir. Anneden süt alınamıyor ya da ememiyorsa bu noktada 6 öğün mama verilebilir. Bu cinslerin hareketli olması sebebiyle enerjiye ihtiyaç duymaları gerekmektedir. Bundan dolayı da enerji verilecek olan yiyeceklerin doğru sıklıkla verilmesi önem teşkil etmektedir. Yemek yeme düzeninin doğru kurulması gerekmektedir. Köpeğin sosyal olması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra beslenme düzeni için:

Yavru Toy Poodle için günde 6 öğün mama verilmesi gerekmektedir. Gelişim çağındaki Toy poodle için 3 öğün mama verilmesi gerekmektedir. Yaşlılık ve olgunluk dönemlerinde ise 2 öğün mama verilmesi yeterli olmaktadır. Mama ve su kaplarının temizliğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Meydana gelebilecek bakterilerden korunması gerekmektedir. Verilen mamaların oranına Toy Poodle’ın kilosuna göre karar verilmesi gerekmektedir. 6.75 Kg ve 7.65 KG olan yetişkin Toy cinsleri için günlük bir su bardağı mama verilmesi yeterlidir. Fakat aktif yapıya sahip olan köpekler için bu oran biraz daha arttırılabilir. Kalori hesabı için ise yetişkin olan Toy Poodle 45 ve 55 kalori yeterli olmaktadır. Ancak yaşlı ve pasif olan köpekler için 40 kalori yeterli olmaktadır.

Toy Poodle cinsi köpekler için yasak olan besinler bulunmaktadır. Sindirim sistemi hassas olan Toy Poodle cinsi köpeklerin yemesi yasak olan besinler ise:

Çikolata Kuru üzüm Macadiamia fındığı Maya ve mayalı ekmek hamuru Her tür soğan ve sarımsak çeşidi Süt ve süt ürünlerinden üretilmiş ürünler Patates cipsi ve benzeri tuzlu yiyecekler Sakız ve içeriğinde ksilitol olan tatlandırıcılı besinler Şeker ve tatlı türleri olarak sayılabilir.
BÜYÜDÜĞÜNDE NASIL GÖRÜNECEK?
Toy Poodle
Toy Poodle

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Toy Poodle
Toy Poodle

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Toy Poodle
Toy Poodle

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Toy Poodle
Toy Poodle

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Toy Poodle
Toy Poodle

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Toy Poodle
Toy Poodle

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Toy Poodle
Toy Poodle

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

Toy Poodle
Toy Poodle

Yakınlaştırmak için fotoğrafa tıklayın.

BÜYÜDÜĞÜNDE NASIL GÖRÜNECEK?
YUKARI -->